Przywódca Białorusi twierdził, że rejs samolotu Ryanair zatrzymano po otrzymaniu ostrzeżeń o zagrożeniu terrorystycznym z Wilna i Aten.

Tymczasem Grecy zaprzeczyli temu twierdzeniu Aleksandra Łukaszenki. „Publikowana informacja o posiadaniu przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Atenach lub greckie władze wiadomości o istnieniu jakiegokolwiek zagrożenia dla lotu Ryanair jest w pełni fałszywa, bezpodstawna i w pełni wprowadzająca w błąd.” – podał grecki urząd zarządzający lotnictwem cywilnym, cytowany w czwartek przez portal Naviny.by.

Grecki urząd skomentował w ten sposób oświadczenie przywódcy Białorusi twierdzącego, że służby specjalne i lotnictwo wojskowe Białorusi przerwały lot Ryanair FR4978 z Aten do Wilna po tym gdy otrzymały informacje o zagrożeniu terrorystycznym dla maszyny i pasażerów.

Do zatrzymania lotu i sprowadzenia samolotu do Mińska doszło w niedzielę. Samolot zarejestrowany w Polsce i latający dla linii Ryanair został zawrócony spod granicy Litwy na wyraźne żądanie białoruskiej administracji lotniczej podparte akcją samolotu wojskowego.

Po wylądowaniu maszyny w białoruskiej stolicy miejscowi funkcjonariusze zatrzymali Ramana Pratasiewicza – byłego redaktora NEXTY – kanału na Telegramie, który odegrał bardzo ważną rolę w mobilizowaniu i koordynowaniu wielkich protestów ulicznych jakie wybuchły na Białorusi w sierpniu zeszłego roku pod hasłem sprzeciwu wobec fałszerstw wyborczych. Pratasiewicz od dłuższego czasu przebywał w Polsce i na Litwie. Posiadał azyl na terytorium tej ostatniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W czasie poniedziałkowego szczytu UE, przywódcy państw unii zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na Białoruś. Przestrzeń powietrzna UE ma zostać również zamknięta dla białoruskich linii lotniczych. Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

W niedzielę rząd USA stanowczo potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz zatrzymanie opozycyjnego aktywisty, który był na pokładzie. Wezwał także do szybkiego spotkania międzynarodowej grupy lotnictwa cywilnego.

naviny.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz