Szef Pentagonu złożył dymisję. W tle przemoc domowa

Patrick Shanahan, pełniący obowiązki sekretarza obrony USA, ogłosił we wtorek rezygnację z zajmowanego stanowiska. Szef Pentagonu uzasadnił to dobrem rodziny.

W wydanym oświadczeniu Shanahan wyraził przekonanie, że wciąż niezakończony proces zatwierdzenia go przez Senat zmusi jego troje dzieci “do przeżycia traumatycznego rozdziału z życia naszej rodziny i ponownego otwarcia ran, nad którymi przez lata pracowaliśmy, aby je uzdrowić”. Szef Pentagonu uznał, że “bezpieczeństwo i pomyślność” jego dzieci jest jego “najwyższym priorytetem” i poprosił o wycofanie swojej nominacji.

W wywiadzie dla Washington Post Shanahan doprecyzował, że chodzi o okoliczności związane z jego rozwodem w 2011 roku.

Jak ustaliła agencja AP, z akt sądowych wynika, że jego żona Kimberley, z którą rozwiódł się w 2011 roku, była kilkakrotnie aresztowana pod zarzutami obejmującymi włamanie, zniszczenie mienia i napaść. Zarzut napaści był związany ze zdarzeniem z 2010 roku, kiedy kilkukrotnie uderzyła Shanahana rozbijając mu nos i podbijając oko. Według raportu policyjnego kobieta nie miała żadnych obrażeń i mąż nie był objęty oskarżeniem. Ponadto 17-letni wówczas syn Shanahana w listopadzie 2011 roku uderzył matkę kijem baseballowym i został skazany w zawieszeniu na 4 lata. Ponadto, według portalu Onet, FBI rutynowo prześwietlające wszystkich kandydatów na wysokie stanowiska w administracji, odkryło, że Shanahan był oskarżony o uderzenie żony w brzuch w czasie tej awantury. Zarzut został później wycofany, a Shanahan zaprzeczył, że bił żonę.

“Pełniący obowiązki sekretarza obrony Patrick Shanahan, który wykonał wspaniałą pracę, postanowił nie kontynuować procesu zatwierdzenia, by móc poświęcić więcej czasu swojej rodzinie” – napisał prezydent USA Donald Trump na Twitterze dodając, że zostanie on zastąpiony przez sekretarza ds. sił lądowych Marka Espera.

Gdy sensacje na temat przeszłości Shanahana wyszły na jaw demokratyczny senator Richard Blumenthal wyraził przypuszczenie, że świadomie zatajał on swoje problemy rodzinne i wezwał do wszczęcia dochodzenia w tej sprawie przez Departament Obrony. Według niego Shanahan miał obowiązek je ujawnić.

Patrick pełnił funkcję p.o. sekretarza obrony USA zaledwie pół roku od czasu odejścia z tego stanowiska Jamesa Mattisa. Wcześniej przez 30 lat robił karierę w amerykańskim koncernie lotniczym i kosmicznym Boeing dochodząc w nim do stanowiska wiceprezesa.

Kresy.pl / AP / Onet

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply