Prawybory w USA: Biden powiększa przewagę nad Sandersem

Były wiceprezydent USA Joe Biden wygrał wtorkowe prawybory amerykańskiej Partii Demokratycznej w stanach Michigan, Missouri, Idaho i Missisippi przybliżając się do nominacji prezydenckiej tej partii.

We wtorek prawybory w USA odbyły się łącznie w sześciu stanach. Największą wagę miały prawybory w Michigan, gdzie do zdobycia było 125 delegatów. Po przeliczeniu danych z 99 proc. komisji Biden prowadzi z wynikiem 53 proc. wyprzedzając 78-letniego senatora z Vermont Berniego Sandersa, który ma 37 proc. głosów. Jeszcze wyższe zwycięstwo nad Sandersem były wiceprezydent odniósł w Missisipi, gdzie po przeliczeniu 98 proc. głosów ma 29 delegatów a Sanders zaledwie dwóch. Trwa jeszcze liczenie głosów, ale w pozostałych dwóch stanach (Dakota Północna i Waszyngton) wynik oscyluje wokół remisu.

Jak podaje agencja Associated Press, na obecnym etapie Joe Biden posiada już 823 delegatów, podczas gdy Sanders tylko 663. Pozostali kandydaci nie liczą się w rywalizacji, bądź wycofali się już z prawyborów. Do zdobycia nominacji prezydenckiej Partii Demokratycznej potrzeba 1991 głosów delegatów.

Po wtorkowych prawyborach Biden wypowiadał się ciepło o Sandersie i wzywał do jedności przed starciem wyborczym z Donaldem Trumpem. Sanders obiecywał, że nie wycofa się z prawyborów mimo porażki a także twierdził, że sprzymierzył się wobec niego “establishment Demokratów”.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań z powodu koronawirusa obaj kandydaci odwołali wtorkowe wiece wyborcze w Ohio. Sztab Sandersa zapowiedział, że decyzje odnośnie dalszych spotkań będą podejmowane na bieżąco. Biden odwołał też spotkania na Florydzie a dalsze swoje plany w kontekście zagrożenia koronawirusem ma ogłosić w tym tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Miliarder wycofał się z prawyborów prezydenckich w USA

Kresy.pl / Interia / AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply