Zastępca dowódcy kanadyjskiej marynarki wojennej udzielił publicznej reprymendy marynarzom, którzy w mediach społecznościowych krytykowali pomysł rezygnacji z używania słowa “seaman” (marynarz) przez tę formację. Nowe określenie marynarza ma być bardziej “neutralne”, jeśli chodzi o płeć społeczno-kulturową.

Jak podało The Canadian Press, kontradmirał Chris Sutherland skrytykował komentarze, które pojawiły się w mediach społecznościowych po tym, jak ogłoszono głosowanie nad nowym określeniem najniższych stopni wojskowych w Royal Canadian Navy.

W języku angielskim słowo określające marynarza to “seaman”, przy czym “sea” oznacza “morze” a “man” oznacza “mężczyznę”. Do tej pory kanadyjska marynarka wojenna używała określenia “seaman” w przypadku czterech najniższych stopni wojskowych: “ordinary seaman,” “able seaman”, “leading seaman” i “master seaman”. W ramach uczynienia marynarki bardziej “zróżnicowanej” i “otwartej” w miejsce “seamana” ma pojawić się bardziej “neutralne” słowo. Jak stwierdzono, dzięki zmianie nazewnictwa młodzi marynarze mają “czuć się bardziej bezpieczni i dumni ze swoich stopni i pracy”.

Teraz “seaman” będzie zastąpiony przez słowo “sailor” (żeglarz), przy czym do piątku trwa internetowe głosowanie, czy dodatkowo nie zamienić przymiotników takich jak “able” (zdolny) i “leading” (wiodący) określeniami “first class” (pierwszej klasy) i “second class” (drugiej klasy).

Według The Canadian Press oprócz pochwał dla tej decyzji, w internecie pojawiła się również krytyka. Wskazywano, że zmiana nazewnictwa jest podyktowana zbyt daleko idącą poprawnością polityczną, krytykowano też odejście od tradycji.

Na internetowe komentarze oficjalnie zareagował zastępca dowódcy marynarki wojennej Kanady kontradmirał Chris Sutherland. W sobotę na profilu Royal Canadian Navy na Facebooku ukazało się ostre w tonie oświadczenie podpisane przez Sutherlanda. Jak stwierdził, był “zszokowany” komentarzami, które nazwał “nienawistnymi, mizoginistycznymi i rasistowskimi”.

“Te komentarze przypominają nam o potrzebie wytykania takich tchórzliwych ataków, przypominają również o tym, że powinniśmy wykorzystywać każdą okazję, by okazywać wsparcie mniejszościom i marginalizowanym grupom” – napisał Sutherland.

Kontradmirał podkreślił, że dla takich przekonań “nie ma miejsca w marynarce wojennej”. Jak dodał, jeśli któryś z marynarzy Royal Canadian Navy ma w tej kwestii wątpliwości lub pytania, powinien skontaktować się z nim “osobiście”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kanada – w kierunku tęczowego totalitaryzmu?

Kresy.pl / Globalnews.ca / Goniec.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply