W związku z trwającą 10. dzień blokadą kanadyjskiej stolicy przez przeciwników obostrzeń burmistrz Ottawy ogłosił w tym mieście stan wyjątkowy.

Jak podaje agencja Reutera, burmistrz Ottawy Jim Watson ogłosił w niedzielę w mieście stan wyjątkowy. Ma on pomóc w “uporaniu się” z trwającą od 10 dni blokadą kanadyjskiej stolicy przez przeciwników przeciwepidemicznych obostrzeń, głównie kierowców ciężarówek.

Zdaniem Watsona demonstracje w centrum miasta i blokada stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. Burmistrz, który wcześniej tego dnia skarżył się, że demonstranci górują liczebnie nad policją i kontrolują sytuację, nie sprecyzował, jakie środki może zastosować w związku ze stanem wyjątkowym.

Później, w niedzielę wieczorem, policja zaczęła usuwać zapasy gazu i paliwa z obozu logistycznego utworzonego przez protestujących.

Protestujący mieli do tej pory dobrze zorganizowany łańcuch dostaw – obejmował on przenośne sauny, wspólną kuchnię i dmuchane zamki dla dzieci. Był on częściowo finansowany przez sympatyków protestu ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska strona GoFundMe usunęła publiczną zbiórkę pieniędzy dla Konwoju Wolności, gdzie zgromadzono ponad 10 mln dolarów, wywołując gniew niektórych republikańskich kongresmenów, którzy zapowiedzieli przyjrzenie się tej sprawie.

W niedzielę policja w Ottawie przesunęła część protestujących w inne miejsce, a także poinformowała, że „gromadzi dane finansowe, cyfrowe, numery rejestracyjne pojazdów… i inne dowody, które będą wykorzystywane w postępowaniach karnych”.

Ponadto, jeszcze przed ogłoszeniem stanu wyjątkowego, w związku z protestem policja oskarżyła cztery osoby o przestępstwa z nienawiści. Wspólnie z FBI bada też groźby wobec osób publicznych.

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino powiedział w niedzielę, że rząd nie spełni żądań protestujących.

Konwój Wolności sparaliżował życie w centrum Ottawy, gdzie znajduje się siedziba parlamentu Kanady, banku centralnego i innych urzędów, w tym biuro premiera Justina Trudeau. Premier został ewakuowany już na samym początku protestu i do dzisiaj nie jest znane miejsce jego pobytu. Reuters pisze, że część mieszkańców centrum Ottawy skarży się na uciążliwości wywołane przez blokadę, w tym zakłócanie ciszy nocnej trąbieniem ciężarówek.

Ruch, który zaczął się od protestu kanadyjskich kierowców ciężarówek przeciwko obowiązkowi szczepień na COViD-19, rozrósł się do wielkiej akcji sprzeciwu wobec radykalnych obostrzeń przeciwepidemicznych w Kanadzie. Jak pisaliśmy, protesty w ramach Konwoju Wolności rozlały się już na inne miejsca w Kanadzie.

Premier Justin Trudeau stanowczo odrzucił możliwość wysłania wojska do usunięcia protestujących.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply