Amerykanie zezłomowali respiratory otrzymane od Rosji

Amerykańska Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) wyrzuciła 45 respiratorów podarowanych USA przez Rosję na początku epidemii koronawirusa – podaje RFE/RL powołując się na BuzzFeed News. Respiratory nie zostały nigdy użyte.

FEMA poinformowała BuzzFeed News 18 października, że rosyjskie respiratory zostały zezłomowane. Nie jest jasne, kiedy do tego doszło.

Według rzecznika FEMA „podarowane respiratory (…) zostały zutylizowane zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi dotyczącymi utylizacji odpadów niebezpiecznych”.

Jak pisaliśmy, w maju Amerykanie wycofali rosyjskie respiratory (model Aventa-M) do magazynu po tym, jak w rosyjskich szpitalach doszło do tragicznych w skutkach pożarów, których przyczynę wiązano właśnie z respiratorami.

Później okazało się, że rosyjski producent tych urządzeń był objęty amerykańskimi sankcjami, co wywołało oburzenie Demokratów w Kongresie, którzy skrytykowali Biały Dom za przyjmowanie respiratorów od takiej firmy.

Ponadto respiratory pracowały na inne napięcie elektryczne, niż obowiązuje w USA, przez co potrzebowały specjalnych adapterów, których szpitale nie miały.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Aparaty zostały przekazane przez Rosję Amerykanom po telefonicznej rozmowie prezydentów Putina i Trumpa pod koniec marca br. Rosyjski prezydent zaproponował Trumpowi pomoc medyczną a ten „z wdzięcznością” przyjął jego propozycję, jak twierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosyjski samolot ze sprzętem medycznym i ochronnym dla USA o wartości ponad 1 mln dolarów wylądował w Nowym Jorku 1 kwietnia. Dwa miesiące później Amerykanie zrewanżowali się Rosji darami o wartości 5,6 mln dolarów.

Kresy.pl / rferl.org
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz