Francuskie władze potwierdziły w piątek, że w Dżibuti aresztowano islamskiego terrorystę powiązanego z zamachem na siedzibę francuskiego magazynu satyrycznego Charlie Hebdo. – podała agencja Assiociated Press.

W piątek paryska prokuratura potwierdziła doniesienia mediów, że obywatel francuski Peter Cherif znany także jako Abu Hamza został aresztowany w Dżibuti. Według nieoficjalnych informacji zatrzymanie nie nastąpiło na wniosek władz francuskich.

Jak powiedział Radiu RTL francuski minister sił zbrojnych Florence Parly, zatrzymanie Cherifa to „bardzo dobra wiadomość, ponieważ terrorysta ten odgrywał ważną rolę w organizacji ataku na Charlie Hebdo”. Radio RMF FM podało, że Hamza zlecił ten zamach i był „jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie”, jednym z przywódców Al-Kaidy. Teraz prawdopodobnie zostanie przetransportowany do Francji, gdzie czeka go proces.

Peter Cherif urodził się w imigranckiej rodzinie we Francji, jego matka była Tunezyjką. Na przełomie lat 2003-2004 wyjechał do Iraku, gdzie został zatrzymany przez Amerykanów. Przekazany irackim władzom został skazany na 15 lat więzienia, z którego uciekł. Złapano go ponownie w Syrii i deportowano do Francji, w której był sądzony za wysyłanie muzułmanów z Francji do walki z międzynarodową koalicją w Iraku. Skazano go na 5 lat więzienia, lecz Cherif nie odsiedział ani dnia wyroku, ponieważ odpowiadał z wolnej stopy i uciekł do Jemenu. Od tamtej pory był nieuchwytny.

Siódmego stycznia 2015 roku bracia Cherif i Said Kouachi zabili w paryskiej siedzibie obrazoburczego satyrycznego pisma Charlie Hebdo 11 osób oraz policjanta na pobliskiej ulicy. Kilka dni później ich wspólnik Amedy Coulibaly zabił policjantkę oraz czterech zakładników w koszernym supermarkecie „Hyper Cacher” przy Porte de Vincennes. Wszyscy trzech zamachowcy zostali zabici podczas policyjnej obławy. Peter Cherif był bliskim przyjacielem braci Kouachi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: We Francji i Belgii aresztowano 10 osób powiązanych z atakiem na Charlie Hebdo

Kresy.pl / AP / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz