Mimo, że Tanzania jest jednym z państw o najmłodszej populacji przeżywającym eksplozję demograficzną, prezydent tego państwa nakłania obywateli do płodzenia większej liczby dzieci.

Jak podał portal telewizji Polsat News Tanzania, państwo położone w Afryce Wschodniej w ciągu ostatnich 13 lat zwiększyło swoje zaludnienia o 15 mln. W 2018 r. populacja Tanzanii przekroczyła, według szacunków, 56 mln. Już spis ludności z 2012 r. wykazał, że wśród mieszkańców kraju aż 44 proc. ma mniej niż 15 lat. Oznacza to potencjał dla eksplozji demograficznej. Prezydent John Magufuli uznał jednak, że jego rodacy i tak są zbyt „leniwi” pod względem prokreacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal telewizji Polsat News podał w niedzielę, że Magufuli nazwał mieszkańców Tanzanii, którzy mają tylko jedno lub dwoje dzieci „leniami, którym nie chce się pracować na więcej dzieci”. Portal krytycznie odnotowuje uwagę prezydenta afrykańskiego kraju podając, że tylko ludność największego miasto Tanzanii – nadmorskiego Dar es Salaam zwiększyła się od 2007 r. o 4,5 mln do około 7 mln.

Według Polsat News pojawił się problem wysokiego bezrobocia wśród młodzieży w kraju o nierozwiniętej gospodarce w której największą rolę wciąż odgrywa rolnictwo. Ze względu na wielką liczbę pracujących w nim osób oraz niewielkie areały gospodarstw tylko niewielka część produkcji trafia na rynki, znaczne część jest natomiast przejadana przez samych chłopów. Polsat News zwraca uwagę na polsko-tanzańską współpracę w dziedzinie rozwoju sektora rolnego. Polski producent eksportuje do afrykańskiego państw traktory i inne maszyny rolnicze, polskie firmy budują infrastrukturę dla przechowywania zbóż, możliwe, że będą budować także infrastrukturę doprowadzania wody i odprowadzania ścieków.

Kraj ma spore możliwości w zakresie rybołówstwa, wydobycia złota i gazu ziemnego, ciągle nie w pełni wykorzystywane. Tanzańczykom brakuje kapitału by inwestować w rozwój produkcji czy usług turystycznych, które też mają duży potencjał w afrykańskim państwie. 28 odbędą się w Tanzanii wybory prezydenckie.

Czytaj także: Katolików na świecie przybywa. Przoduje Afryka

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz