Granicę pomiędzy Marokiem a hiszpańską Ceutą pokonało ponad 600 migrantów z Afryki. To największy taki szturm od ponad roku.

Ponad 600 migrantów z Afryki sforsowało w czwartek ogrodzenie na granicy pomiędzy Marokiem a hiszpańską enklawą w Afryce – Ceutą, używając pił tarczowych, nożyc i innych narzędzi do przecinania drutów. – donosi agencja Reutera.

Jak podało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych migranci w liczbie około 800 przypuścili szturm na granicę o świcie. W interweniujących policjantów rzucali butelkami z ekskrementami i wapnem palonym oraz używali wobec nich prowizorycznych miotaczy ognia.

W rezultacie, jak pisze brytyjski dziennik Daily Mail, co najmniej kilkunastu policjantów odniosło poparzenia skóry. Czterech z nich trafiło do szpitala z poparzeniami na twarzy i rękach. W sumie różnego rodzaju obrażenia odniosło 22 policjantów.

Reuters nie podaje, jaki jest los migrantów, którzy przedostali się do Hiszpanii. Hiszpański Czerwony Krzyż napisał na Twitterze, że jego pracowników wezwano do sprawdzenia 592 ludzi. Okazało się, że 132 migrantów w wyniku forsowania wysokiego ogrodzenia odniosło obrażenia, z reguły lekkie. 11 z nich trafiło do szpitala ze zranieniami kwalifikującymi się do szycia oraz możliwymi złamaniami.

Ostatni tak wielki szturm migrantów na Ceutę wydarzył się w lutym 2017 roku, gdy 850 migrantów dostało się do enklawy w ciągu 4 dni.

Jak pisaliśmy wczoraj, od początku bieżącego roku do Hiszpanii przybyło drogą morską 18016 nielegalnych imigrantów, jak oblicza Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM). To więcej niż do Włoch, gdzie przypłynęło 17827 przybyszów z Afryki. Hiszpania staje się głównym szlakiem napływu nielegalnych imigrantów w związku ze zmianą polityki migracyjnej jakiej dokonał nowy rząd Włoch tworzony przez Ruch 5 Gwiazd i prawicą Ligę. Dodatkowo migrantów ośmiela polityka nowego socjalistycznego premiera Hiszpanii, który otworzył hiszpańskie porty dla statków przewożących migrantów przez Morze Śródziemne.

Kresy.pl / Reuters / Daily Mail

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply