Według Morgan Stanley, przyszłoroczna recesja w Rosji, szacowana na co najmniej 4% w ujęciu rocznym, odbije się na Europie Centralnej i krajach bałtyckich.

Według ustaleń Morgan Stanley, jeśli eksport do Rosji skurczy się w 2015 r. o 30%, polski PKB zmniejszy się o 0,5 punktu proc. Z kolei węgierski dotknie spadek o 0,6 pkt. proc., a czeski o 0,7 pkt. proc.

Ze spadkiem popytu muszą liczyć się głównie eksporterzy żywności, ale i innych towarów i produktów. Szczególnie mocno mogą ucierpieć eksporterzy z Litwy, a także z Łotwy i Estonii. Jeśli eksport republik bałtyckich do Rosji spadnie o 30 proc. PKB Litwy skurczyłby się o 4 pkt proc., zaś łotewski i estoński o 2 pkt proc. Szkody gospodarkom krajów Europy Centralnej i krajów bałtyckich mogą pośrednio spowodować także zakłócenia w handlu niemiecko-rosyjskim.

tvn24bis.pl / Kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. radobaryl :

    …nie tylko Polska i państwa bałtyckie. Całość UE również dostaje już po tyłku. Samo załamanie rynku samochodowego spowoduje zwolnienia w fabrykach. Jak sądzicie – czy będą zwalniač we Francji, GB, Niemczech, we Włoszech? Czy zaczną może od Polski, Słowacji, Rumunii czy innej Bułgarii?… na całym tym zamieszaniu korzysta tylko gospodarka hamerykanska – co prawda nie przyrasta, ale nie wygląda już tak biednie na tle europejskiego krachu….. i to w tym wszystkim chodzi!!!