Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał uruchomienie największego źródła neutronów na świecie w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Konstantinowa, powiązanym z centrum badawczym Instytutu Kurczatowa.

„Proszę o rozpoczęcie eksploatacji reaktora” – powiedział Putin na wideokonferencji podczas ceremonii uruchomienia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Reaktor badawczy PIK jest jednym z sześciu projektów rosyjskiego rządu w ramach programu tworzenia zaawansowanych obiektów naukowych. Reaktor dysponuje mocą 100 MWt i jest  największym wysokostrumieniowym reaktorem badawczym w Rosji.

Po uruchomieniu Putin pogratulował uczestnikom eksperymentu naukowego.

„Oto moje przesłanie do waszego zespołu. Życzę udanej i owocnej pracy. Gratuluję z okazji Dnia Nauki Rosyjskiej. Zapraszam do udziału w posiedzeniu Rady ds. Nauki i Edukacji. Wasz instytut ma bogate tradycje i szczyci się bezprecedensowo wysokim poziomem. Nie raz zaskoczyliście kraj swoimi odkryciami. Jestem pewien, że ten krok naprzód przyniesie korzyści naszemu wielkiemu krajowi ”- powiedział Putin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt budowy reaktora PIK zaczął powstawać na początku lat 70. XX wieku jako źródło strumieni neutronów o największej intensywności.

Pierwsza faza budowy została pomyślnie zakończona w 70% do 1986 r. po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu projekt został gruntownie zrewidowany. Ekspertyzy trwały do 1991 r.

Projekt budowlany przez kilka lat pozostawał zamrożony. Sytuacja zmieniła się, gdy Petersburski Instytut Fizyki Jądrowej został włączony do pilotażowego projektu utworzenia centrum Instytutu Kurczatowa. Po ukończeniu pierwszej jednostki w lutym 2011 r. nastąpiło fizyczne uruchomienie reaktora.

Reaktor PIK stanie się podstawą Międzynarodowego Centrum Badań Neutronowych (ICNR).

CZYTAJ TAKŻE: DPG: polski rząd rozmawia z Francuzami o energetyce jądrowej

Kresy.pl / tass.com / pnpi.spb.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz