Administracja prezydenta USA Baracka Obamy nie wyklucza możliwości przyjęcia Rosji do NATO – podała we wtorek agencja AP.
Podsekretarz stanu USA, Philip Gordon powiedział we wtorek przedstawicielom Kongresu, że Stany Zjednoczone rozważą możliwość przyznania Rosji członkostwa w Pakcie Północno-Atlantyckim, którego celem była niegdyś obrona Europy przed sowiecką agresją.
Gordon powiedział, że NATO powinno być otwarte dla demokratycznych państw europejskich. „Jeśli Rosja spełni kryteria i będzie się przyczyniać do wspólnego bezpieczeństwa oraz będzie (w tej sprawie) porozumienie w obrębie paktu, to nie powinno to być wykluczane” – dodał Gordon.
NATO jest często przedstawiane w Rosji w złym świetle – komentuje AP. Kreml przeciwstawiał się przystąpieniu do paktu krajów graniczących z Rosją. Ale administracja prezydenta Obamy stara się poprawić stosunki z Moskwą i przekonać ją, że NATO nie stanowi dla niej zagrożenia.
Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl




























