Talibowie zamieścili w internecie nagranie opływającej w przepych rezydencji wiceprezydenta Afganistanu Abdurradzida Dostuma znajdującej się w mieście Mazar-i Szarif.

Talibowie zajęli miasto Mazar-i Szarif w sobotę. Wcześniej pod miastem trwały walki, jednak w sobotę talibowie wkroczyli do niego już pokojowo mimo tego, że Mazar-i Szarif jest zamieszkany w dużej mierze przez ludność tadżycką i uzbecką, tradycyjnie mniej przyjazną talibom niż stanowiący większość mieszkańców Afganistanu Pasztuni.

W sobotę na portalach społecznościowych pojawiło się nagranie, które miało zostać zrobione w Mazar-i Szarif, w miejscowej rezydencji wiceprezydenta Afganistanu Abdurraszida gen. Dostuma właśnie z północnej części kraju, w której generał do niedawna miał zaplecze społeczne i bazę dla swoich oddziałów zbrojnych. Wobec nadejście talibów Dustum uciekł, prawdopodobnie do sąsiedniego Uzbekistanu. Portal telewizji Al Arabiya potwierdza, że nagranie zostało wykonane w pałacu Dostuma.

 

Gen. Dostum odgrywał ważną rolę w życiu politycznym Afganistanu od kilkudziesięciu lat. Urodzony w 1954 r. w rodzinie etnicznych Uzbeków, w latach 70 XX zaczął pracować przemyśle gazowym. Został działaczem związkowym, a potem wstąpił do komunizującej Ludowo-Demokratycznej Partii Afganistanu (LDPA).

W 1978 r. wstąpił do armii. W tym samym roku LDPA przejęła władzę w państwie w wyniku przewrotu. Od 1980 r. stał na czele prorządowej i proradzieckiej milicji w rodzinnej prowincji Dżawdżan. Składała się ona głównie z etnicznych Uzbeków i zachowywała personalną lojalność głównie wobec Dostuma mimo, że formalnie stała się 53. dywizją piechoty afgańskiej armii.

Dostum był bliskim współpracownikiem ostatniego sekretarza generalnego LDPA i proradzieckiego przywódcy Mohammada Nadżibullaha. W warunkach upadku jego władzy w kwietniu 1992 r. Dostum zmienił strony, wszedł z porozumienie z jednym z czołowych antyradzieckich mudżahedinów – Ahmadem Szachem Masudem i uniemożliwił ewakuację Nadżibullaha do Indii. W efekcie Nadżibullah zginął potem zamordowany okrutnie przez talibów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W trakcie załamania się państwowości afgańskiej i chaosu zbrojnych walk poszczególnych komendantów polowych po 1992 r. Dostum wspierał początkowo Masuda przeciw Gulbuddinowi Hekmatjarowi, innemu znanemu mudżahedinowi z czasów walki z Armią Radziecką. W toku walk przeszedł jednak na stronę Hekmatjara i skierował się przeciw Masudowi. W północnej części kraju Dostum stworzył w praktyce niezależne para-państwo oparte na ludności uzbeckiej i turkmeńskiej, które było najspokojniejszym rejonem Afganistanu. Jako jego niekwestionowany przywódca Dostum ustanowił nieoficjalne relacje z dyktatorem sąsiedniego Uzbekistanu Islamem Karimowem, który podejmował go w 1995 r. w Taszkencie.

Dostum nie oparł się ofensywie talibów i w 1996 r. udał się na emigrację. Na stałe wrócił dopiero po inwazji amerykańskiej w 2001 r. i obaleniu emiratu talibów. W trakcie operacji przeciw nim, jego na nowo sformowane oddziały miały dopuścić się mordów na talibańskich jeńcach wojennych. W grudniu tegoż roku został wiceministrem obrony w nowych władzach Afganistanu. W 2005 r. został naczelnikiem Sztabu Najwyższego Dowództwa sił zbrojnych Afganistanu. W 2014 r. został wiceprezydentem.

english.alarabiya.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply