Wpis przedstawiający Donalda Tuska w mundurze SS umieściła na swoim profilu w serwisie społecznościowym konsul honorowa w USA Maria Szonert-Binienda.

Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański oświadczył, że w związku z zainteresowaniem medialnym Prokuratura Okręgowa w Warszawie przypomina, że w ostatnim czasie zapadły dwie decyzje procesowe o odmowie ścigania z urzędu sprawców dopuszczających się publicznego porównywania osób pełniących funkcje publiczne z funkcjonariuszami ustroju hitlerowskiego.

Odmówiono wszczęcia dochodzeń dotyczącej publicznego znieważenia szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, przez wpis Szonert-Biniendy z byłym szefem PO w mundurze SS. Drugim przypadkiem było doniesienie dotyczące znieważenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Decyzję ws. Tuska została podjęta 19 czerwca, zaś dotycząca Kaczyńskiego jeszcze w kwietniu. Podkreślić należy, że w obu przypadkach prokuratura nie znalazła podstaw do ścigania z oskarżenia publicznego czynów podlegających ściganiu w trybie prywatno-skargowym – wskazał prok. Dziekański.

ZOBACZ TAKŻE: Waszczykowski: Szonert-Binienda obecnie nie wykonuje funkcji konsularnych

Odmówiono dochodzenia dotyczącego znieważenia Tuska za pośrednictwem środków masowego komunikowania się w bliżej nieokreślonej dacie, jednak nie później niż 28 kwietnia, poprzez zamieszczenie na portalu Facebook fotomontażu przedstawiającego wizerunek wyżej wymienionego w mundurze SS. Powodem był brak interesu społecznego do wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomniano, także że Prokuratura Okręgowa w Warszawie 19 czerwca odmówiła również rozpoczęcia śledztwa dotyczącego publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz przechowywania, posiadania, prezentowania lub przesyłania – w celu rozpowszechniania – przedmiotu zawierającego treść faszystowską albo będącego nośnikiem symboliki faszystowskiej w postaci fotomontażu przedstawiającego wizerunek Donalda Tuska w mundurze SS, co miało miejsce na portalu Facebook (…) wobec braku znamion czynu zabronionego.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył pełnomocnik mec. Romana Giertycha – pełnomocnika pokrzywdzonego Tuska. Pod koniec kwietnia Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej przez konsul honorową RP w Ohio Marię Szonert-Biniendę.

kresy.pl / dziennik.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz