„Jest rzeczą oczywistą, że dogłębne przebaczenie i pojednanie może się dokonać jedynie w pełnej prawdzie, która niesie wyzwolenie (por. J 8,32).”.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat Prezydium KEP

1. W przededniu kolejnej rocznicy zbrodni na Wołyniu, której symbolem stały się wydarzenia z 11 lipca 1943 roku, pragniemy wezwać naszych rodaków do przebaczenia i pojednania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że „ofiarami zbrodni i czystek etnicznych stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci i starców, przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców, oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych. (…) Wiemy, że chrześcijańska ocena zbrodni wołyńskiej domaga się od nas jednoznacznego potępienia i przeproszenia za nią. Uważamy bowiem, że ani przemoc, ani czystki etniczne nigdy nie mogą być metodą rozwiązywania konfliktów między sąsiadującymi ludami czy narodami, ani usprawiedliwione racją polityczną, ekonomiczną czy religijną” (Deklaracja Arcybiskupa Większego Światosława Szewczuka, Metropolity Kijowsko-Halickiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego obrządku łacińskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego obrządku łacińskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy, Arcybiskupa Jana Martyniaka, Metropolity Przemysko-Warszawskiego, Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego, Warszawa, 28 czerwca 2013 r.).

Jest rzeczą oczywistą, że dogłębne przebaczenie i pojednanie może się dokonać jedynie w pełnej prawdzie, która niesie wyzwolenie (por. J 8,32). Od nawet najbardziej bolesnej prawdy dotyczącej przeszłości nie możemy uciekać, owszem, powinniśmy ją – i to jest głównie zadanie stojące przed historykami – zgłębiać. Ponad wszystko jednak, winny nam przyświecać prawdziwie profetyczne słowa św. Jana Pawła II Wielkiego, wypowiedziane przez niego we Lwowie w 2001 roku: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, współpracy i autentycznej solidarności”.

2. W imieniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyrażamy naszą radość ze wszelkich dążeń zmierzających do wybaczenia win poszczególnych ludzi i narodów. Chrześcijańskie przebaczenie jest wartością bezwarunkową, obejmującą nawet największe niegodziwości, takie jak zabijanie niewinnych ludzi i ludobójstwo, czy przymusowe przesiedlenia.

Św. Jan Paweł II, zwracając się do Ukraińców i Polaków, pisał: „Skoro Bóg przebaczył nam w Chrystusie, trzeba, aby wierzący umieli przebaczać sobie nawzajem doznane krzywdy i prosić o przebaczenie własnych uchybień, i w ten sposób przyczyniać się do budowania świata, w którym respektuje się życie, sprawiedliwość, zgodę i pokój” (Przesłanie Jana Pawła II w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu, Watykan 7 lipca 2003 r.).

Wzajemne przebaczenie między narodami polskim i ukraińskim jest szczególnym wymogiem religijnym i moralnym, jaki staje przed nami w przeżywanym obecnie Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia, który wzywa nas do tego, abyśmy byli „Miłosierni jak Ojciec nasz niebieski”.

3. Przebaczenie chrześcijańskie nie jest jednocześnie banalizacją zbrodni, nie oznacza usprawiedliwienia win i zapomnienia, jest jednak bardzo ważne zarówno ze względów moralnych, jak i – w przypadku stosunków z sąsiednimi narodami – ze względu na przyjazne współżycie przyszłych pokoleń, które nie ponoszą odpowiedzialności za czyny przodków. Dlatego też uważamy za nadal aktualne słowa listu biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski: „Wznieśmy się ponad polityczne poglądy i historyczne zaszłości, ponad nasze kościelne obrządki, nawet ponad naszą narodowość – ukraińską i polską. Pamiętajmy przede wszystkim, że jesteśmy dziećmi Boga. Zwróćmy się do naszego Ojca: «Przebacz nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom». Aby nasza modlitwa była ze wszech miar owocna, powiedzmy wobec siebie słowa: «Przebaczamy i prosimy o przebaczenie» – wszak mają już swoją historyczną moc w dziele pojednania narodów (por. List biskupów polskich do biskupów niemieckich, Rzym 1965). Niech ten akt przebaczenia i pojednania dokona się przed Obliczem Boga w Trójcy Jedynego i Bogurodzicy w miejscach świętych dla naszych wiernych: «na Jasnej Górze i w Zarwanicy, w Warszawie i Lwowie». Niech nasza wspólna modlitwa będzie modlitwą czystych serc, modlitwą ludzi dobrej woli” (Pokój między narodami jest możliwy. List biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania. Warszawa – Lwów, dnia 19-26 czerwca 2005 r.).

Aby budować jedność narodów i w duchu zaufania rozwijać wzajemne stosunki, a w ten sposób tworzyć cywilizację miłości, trzeba przezwyciężyć dziedzictwo przeszłości, wybaczyć sobie historyczne krzywdy i nieporozumienia oraz oczyścić naszą pamięć.

Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP
Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, Zastępca Przewodniczącego KEP
Bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP

Warszawa, dnia 24 czerwca 2016 r.

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • fiesta
   fiesta :

   Episkopat w Polsce to WATYKANSKA AGENTURA i przyslowiowe „panstwo w panstwie”.
   Poza tym episkopat w Polsce jest opanowany przez polskojezycznych zydow i prowadzi PRO-ZYDOWSKA POLITYKE na wzor zydow i masonow rzadzacych w Watykanie od czasu soboru watykanskiego II (1962-1965).
   W zwiazku z tym apel ZYDOW z episkopatu w Polsce wystosowany do Polakow w imieniu zbrodniarzy z OUN-UPA jest ponizajacy dla samych Polakow, ktorych zazydzialy episkopat potraktowal jak GOWNO.
   Jak zydostwo z episkopatu w Polsce chce przepraszac zbrodniarzy z OUN-UPA to niech to robi we wlasnym imieniu i nie nakazuje Polakom, zeby bili sie we wlasne piersi za zbrodnie popelnione przez zdziczalych bandytow i sqrwysynow z OUN-UPA.

   Najwyzszy czas, zeby Polacy zrobili porzadek z obca watykanska agentura (episkopatem), to te gnidy zra polski chleb i SRAJA POLAKOM NA GLOWY.

 1. zefir
  zefir :

  Nie ma poczucia winy,żalu i skruchy w ukraińskim państwie banderowskim za popełnione bestialskie zbrodnie na polskich dzieciach,kobietach,starcach,cywilnych Polakach.Nie ma więc przesłanek do przebaczania butnym,banderowskim gloryfikatorom ukraińskich zbrodniarzy.

  • fiesta
   fiesta :

   Spowiedz w KK zostala wprowadzona dopiero w XI wieku w celu zbierania informacji i kontrolowania spoleczenstwa, ktorym manipulowali przywodcy KK dla osiagniecia swoich celow koscielnych i politycznych – im glupsze spoleczenstwo, tym latwiej jest nim sterowac.

 2. mp
  mp :

  judeoCHRZESCIJAŃSKIE pastory DAŁY głos.MOWA TRAWA-OKRĄGŁE SŁOWA.A banderżydy nie widać aby na kolanach błagały o przebaczenie.Przeciwnie.SHARDZIELI jakoś tak talmudycznie i chazarsko.POMNIKI ŻYDO BANDEROWSKICH BOHATERÓW morderców i degeneratów rosną jak grzyby po deszczu.A ŚMIESZNA atrapa Polski to najpewniej finansuje.Morderców zwyrodnialców na pomniki,na swojej ziemi dawnym SERCU POLSKI.duda miliard euro duda.Z naszych podatków,jednakowoż my bogate.ORWELL nie przewidział by tego.WYPRUWANE małych polskich płodów z brzuchów Polek,a na to miejsce zaszywanie kota lub szczura przez ukrańskich braci,jakież to romantyczne,albo albo KSIĘŻA KATOLICCY wciśnięci w drewniane meble a w nich przecinani na pół pilą na rynku miasteczek polskich,czy obdzierani ze skóry polscy obywatele,niemowlęta przybijane gwożdziami do drewnianych drzwi,wydłubywanie oczu,obcinanie piersi polskim kobietom przez bohaterskich żołnierzy UPA,OBCINANIE NOSÓW USZU,wbijanie długich gwożdzi z ucha do ucha przez czaszkę polskim dzieciom,rozrywanie ludzi końmi na pół,NABIJANIE NA PAL polskich staruszków czyli cały czas ludność cywilna.A gwałty na polskich kobietach,dziewczynach i dziewczynkach okrutne zbiorowe zakończone poderżnięciem gardła jakięż to bohaterskie ukraińskie i romantyczne.Ci co wam pasibrzuchy każą wołać o bezwstydne bezwarunkowe i poniżające pojednanie ci sami podjudzali do mordów na Polakach na ich własnej ziemi.Zasiali to ziarno już dawno ,przed pedałami z UPA,I WIEDZĄ ŻE PLON ZBIERAJĄ OBFITY DO DZIŚ.kto pierwszy zajęczy o bezwarunkowe pojednanie niechaj padnie w tej chwili i zdycha w mękach!!!

  • fiesta
   fiesta :

   Zydowskie sqrwysyny z episkopatu w Polsce nie potepiaja ludobojstwa popelnionego przez zdziczalych bandytow z OUN-UPA na bezbronnej polskiej ludnosci cywilnej zamieszkalej na Kresach wschodnich II RP, tylko nakazuja Polakom, zeby calowali bandytow w dupe i to jest przyklad bezczelnego ponizania Polakow przez zydostwo z episkopatu w Polsce.

    • fiesta
     fiesta :

     Jestem Polakiem, wiec mam polskie obowiazki i sprawy Polski uwazam za priorytetowe, poniewaz Polska jest jak dom rodzinny dla wszystkich Polakow i nie moze byc wazniejszych spraw ponad dom rodzinny – Polske, bo tu chodzi o byc albo nie byc Polski i Polakow.
     Poza tym zydostwo z episkopatu w Polsce jest czescia ZYDOWSKIEJ AGENTURY MIEDZYNARODOWEJ i podstepnie gra na naiwnosci Polakow, nakazujac Polakom calowac w dupe dzicz z UPA-iny, ktora w bestialski sposob wymordowala bezbronna polska ludnosc cywilna na Kresach wschodnich II RP – vide rowniez rola zydow z episkopatu w Polsce w przepraszaniu Niemcow za II wojne swiatowa, rola zydow z episkopatu w Polsce w judaizacji katolicyzmu po SW2 (1962-1965), rola zydow z episkopatu w Polsce w propagandzie pro-UE, pomimo takich razacych kwestii jak: aborcja, eutanazja, malzenstwa homoseksualne i adopcja dzieci przez homoseksualistow.
     To sa przyklady, ktore dowodza agenturalnej dzialalnosci i kolaboracji zydostwa z episkopatu w Polsce z wrogami Polski na szkode Polski i w zwiazku z tym nalezy zastosowac metode hetmana S.Czarnieckiego, ktory nakazal wyciac zydow za kolaboracje z wrogami Polski – Szwedami i to samo nalezy sie zydom z episkopatu w Polsce za kolaboracje z wrogami Polski i zdrade Polski i Polakow.
     Giordano Bruno o zydach: „Żydzi są rasą działającą na podobieństwo dżumy i cholery, rasa dla ogółu
     tak niebezpieczna, że zasłużyła na wytępienie, zanim się jeszcze zrodziła.
     Żydzi są wyrzutkiem ludzkości, najbardziej zepsutym i niegodziwym narodem na
     świecie, o mentalności i skłonnościach najpodlejszych i najbrudniejszych”.

     Jezus Chrystus o zydach: „Weze, plemie zmijowe, jak wy mozecie ujsc potepienia w piekle”…. „Wy z ojca diabla jestescie i pozadania ojca waszego czynic chcecie…”.
     Jezus Chrystus (Bog) nie mogl sie mylic.