Szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski zapowiedział wizytę Janosa Adera.

Marek Magierowski poinformował, że Ader wraz z prezydentem Andrzejem Duda będzie uczestniczył w Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Szef Biura Prasowego KP stwierdził: Jestem przekonany, że podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim dojdzie do rozmowy na temat Europy, na temat tego co się w Brukseli wydarzyło. Magierowski dodał, że Andrzej Duda utrzymuje bardzo dobre relacje z prezydentem Janosem Aderem, a do spotkań dochodziło wielokrotnie w ostatnim czasie.

CZYTAJ TAKŻE:
Polskie MSZ przełożyło wizytę wiceministra Dziedziczaka w Budapeszcie

Magierowski skomentował również ostatni szczyt UE, podczas którego wybrano Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, a który został poparty wbrew woli PiS również przez Węgry. Stwierdził: należy rozróżnić między bieżącą polityką i sporami, które niekiedy występują między tak zaprzyjaźnionymi państwami, mającymi tak bardzo zbieżne interesy w Europie jak Polska i Węgry, a tym co jest długofalową perspektywą, relacji i współpracy Polski i Węgier. […] Przypomnijmy sobie, że wielokrotnie dochodziło do różnicy zdań między rządem polskim a węgierskim, choćby w sprawie relacji obu krajów z Rosją. Magierowski zaznaczył: Viktor Orban spotyka się z Władimirem Putinem, mówił o nich w dobrych słowach. Ale np. dzięki także dobrym relacjom z Warszawą i także dzięki temu, że polski rząd ma jakieś tam […] przełożenie na Viktora Orbana, to proszę zwrócić uwagę, że mimo takiej, a nie innej retoryki, Węgry głosowały zawsze za przedłużeniem sankcji nałożonych na Rosję. Mimo tego, iż wśród wszystkich państw Europy Środkowo -Wschodniej są krajem najbardziej „prorosyjskim”.

kresy.pl / onet.pl / interia.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Wspólne głosowanie grupy Wyszehradzkiej przeciwko woli Niemiec,nawet przegrane umacniało by pozycję wszystkich jej krajów. Zachowanie Węgier otwiera drogę Niemcom do próby uruchomienia procedury przez KE przeciwko Polsce. Ciekawe jest ,to co zaoferował Berlin Węgrom ,Słowacji i Czechom w zamian za tą postawę. Bo jeśli tylko uśmiech Merkel ,to są to skończeni frajerzy.

  tagore

 2. zefir
  zefir :

  Tak,czy siak,ale aktualne węgierskie ku Polsce podchody,nie zmażą Orbana zdrady,podczas w gruncie rzeczy drugorzędnego głosowania o stolec jewropejskiego „cesarza”.Tak jak pisze „tagore” postawa Orbana umożliwia szkopom antypolskie i antywyszehradzkie działania,dla pełnego niemieckiego w IV-ej unijnej Rzeszy panowania.Czyżby Węgrzy wzorem III Rzeszy poszukiwali z Niemiaszkami zbliżenia?