Prezydent odznaczy najwyższym odznaczeniem byłego ambasadora Izraela w Polsce w trakcie swojej wizyty w tym kraju.

Sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski powinformował, że prezydent odznaczy Weissa Orderem Orła Białego w czasie swojej wizytyw Izraelu, ktora odbędzie się w dniach 16-19 stycznia.. Uroczystość odbędzie się w Jerozolimie. Prezydencki minister uzasadniał przyznanie Weissowi najwyższego polskiego odznaczenia tym, że jego osoba „jest pewnym symbolem politycznych, ale też międzyludzkich relacji polsko-żydowskich”. Przedstawił Weissa jako przykład „polsko-izraelskiej wspólnej historii „dramatycznej, ale także po tym dramatycznym okresie przybierającym formy otwartego, szczerego i pełnego wzajemnego szacunku dialogu, a także współpracy i poszukiwania tego co łączy”.

Weiss urodził się w 1935 r. w Borysławiu na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Po wojnie jego rodzina wyjechała do izrela. Jako polityk izraelskiej lewicy był członkiem miejscowego parlamentu Knesetu w latach 1981-1999. W latach 2000-2003 Weiss był ambasadorem Izraela w Polsce. Autora ksiązek o tematyce historycznej i politycznej, publicysta, w Polsce aktywny na łamach „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Do Rzeczy”. Jest doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2004 r. odznaczony przez prezydenta Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Czytaj także: Izrael zawiesza członkostwo w UNESCO

tvn24.pl/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. cyna
    cyna :

    Niestety w każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu, a nasza jest całowanie żydowskich tyłków za ochronę granic przed wschodnią dziczą. Może kiedyś doczekam Polski silnej i rządzonej przez ludzi którzy będa mówić prawdę o tym narodzie. Wstyd że odznacza się kogoś takiego jak Szewach Weiss, hańbienie polskich odznaczeń ciąg dalszy. Czy prezydent nie uczył się historii, kiedy odznaczenie dla hartmana?