W wywiadzie radiowym czeski prezydent Miloš Zeman odniósł się do banderowskich marszów, które odbyły się na Ukrainie 1 stycznia. Porównał je do niemieckich marszów z okresu III Rzeszy, a samego Banderę do Reinharda Heydricha.

„Z Ukrainą coś jest nie tak. 1 stycznia organizuje się pochody ku czci Bandery, który nawiasem mówiąc wygląda jak Reinhard Heydrich [esesman, zbrodniarz wojenny, szef Gestapo w latach 1934-39; w Czechach kojarzony głównie jako Protektor Czech i Moraw w latach 1941-42 – Kresy.pl] ”– powiedział Prezydent Czech. Jego zdaniem, marsze z okazji 106. Rocznicy urodzin Stepana Bandery zorganizowane były „dokładnie tak samo, jak marsze organizowane przez nazistów za czasów nazistowskich Niemiec”. Dodał również, że „coś nie tak”jest również z Unią Europejską, która „nie zgłosiła żadnego protestu przeciw tym działaniom”.

frekvence1.cz / ria.ru / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    amstaf358 :

    Zeman chyba nigdy nie widział Heydricha szefa hitlerowskiej SD który słynoł z uprawiania sportów między innymi szermierki, pilotował samolot, jezdził na nartach , grał na skrzypcach, był wysportowany i przystojny,a Bandera, niski łysiejący,zezowaty z plamami na twarzy i nerwowym tikiem ,Bandera przy Heydrichu wygląda jak padalec przy czarnej kobrze… ….

  2. Avatar
    daniel18 :

    Dlaczego nasz bronek czegoś takiego nie powie? ma większe prawo a raczej konieczność powiedzenia czegoś takiego by chociaż zaspokoić polaków, że nie zgadzamy się z taką postawą. To plucie w godność Polaków. widocznie na to się zgadzamy- żadnej reakcji ze strony elit polskich… co za czasy. Porażka.