Prezydenci Polski i Niemiec złożyli wieńce w miejscu upamiętnia Ofiar rzezi Woli przy skrzyżowaniu ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie.
Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem naszej niepodległości – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętnia Ofiar rzezi Woli. W wydarzeniach związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wziął udział także Prezydent RFN Frank–Walter Steinmeier, który przebywał z wizytą w Polsce.
W czasie przemówienia Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że dziś mija dokładnie 80 lat od momentu, gdy „hitlerowskie wojska, niemieckie, przede wszystkim oddziały SS rozpoczęły eksterminację ludności stolicy”.
Zobacz też: Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego nie będzie już płonął 63 dni, bo jest… “nieekologiczny”
“Do 12 sierpnia 1944 roku tutaj na Woli, w tej części Warszawy wymordowano około 60 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy” – podkreślił.
Prezydent zaznaczył, że zwykli mieszkańcy stolicy byli wyprowadzani z domów, kamienic i rozstrzeliwani na ulicach miasta.
“Ciała ludności Warszawy były palone. Kilkanaście ton popiołów zebrano na ulicach i placach Woli, po to, żeby złożyć je we wspólnej mogile” – dodał.
Andrzej Duda podkreślił, że obecność Prezydenta RFN Franka–Waltera Steinmeiera na tegorocznych uroczystościach stanowi ważny symbol i zasługuje na szacunek.
“Prezydent Niemiec, a więc syn tego narodu, który był sprawcą tych straszliwych zbrodni składa wieniec, pochyla swoją głowę, klęka przed krzyżem upamiętniającym tamtą ofiarę i tamtych pomordowanych” – wskazał.
Kresy.pl






























