Premier Węgier zrywa z polityką UE i zaprasza Putina do Budapesztu

Zaprosiliśmy Putina do Budapesztu – poinformował szef węgierskiej dyplomacji, Peter Szijjarto. W ten sposób Węgrzy wyłamują się z obowiązującej w Unii Europejskiej zasady, by nie zapraszać prezydenta Rosji na spotkania o charakterze dwustronnym.

Ta zasada obowiązuje od mniej więcej 10 miesięcy i jest reakcją na ocenianą negatywnie politykę Rosji na Ukrainie.

Mimo tego z Władimirem Putinem chce się spotkać z Viktor Orban. Do spotkania dojdzie 17 lutego. Jak podkreślił Szijjarito, „w czasie spotkania dojdzie do omówienia dwustronnych stosunków oraz kwestii związanych z geopolityką”.

O czym dokładnie będzie rozmawiał Orban z Putinem? Jak twierdzi Szijjarito, na pewno o bezpieczeństwie energetycznych Europy Środkowo-Wschodniej, anulowaniu planowanej wielkiej inwestycji jaką był gazociąg South Stream. Premier Węgier będzie chciał również porozmawiać o sytuacji na Ukrainie.

W jaki sposób Węgrzy ominą brukselski zakaz organizowania dwustronnych spotkań z Putinem? Zakwalifikują jego odwiedziny jako „wizytę roboczą”.

Budapeszt jest bardzo uzależniony od rosyjskiej energetyki. Orban, gdy Unia Europejska wprowadzała kolejne sankcje, dystansował się od nich. Oceniał, że taka polityka powoduje, iż Unia i Rosja oddalają się od siebie, co utrudnia zakończenie konfliktu na Ukrainie.

PCh24.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. evolutek
    evolutek :

    Tacy Wegrzy w przeciwienstwie do nas Polakow moga byc zadowoleni z pracy rzadu Trzeba miec jaja zeby bronic swojego stanowiska i wlasnych racji. My mamy prezydenta stawiajacego bledy ortograficzne, Marszalka Sejmu ktory publicznie opowiada klamstwa odnosnie historii wyzwalania Auschwitz przez Ukraincow… Tyle krwi przelanej w historii naszego kraju zeby teraz takie miernoty zajmowaly najwyzsze stanowiska panstowe?

  2. evolutek
    evolutek :

    acy Wegrzy w przeciwienstwie do nas Polakow moga byc zadowoleni z pracy rzadu Trzeba miec jaja zeby bronic swojego stanowiska i wlasnych racji. My mamy prezydenta stawiajacego bledy ortograficzne, Marszalka Sejmu ktory publicznie opowiada klamstwa odnosnie historii wyzwalania Auschwitz przez Ukraincow… Tyle krwi przelanej w historii naszego kraju zeby teraz takie miernoty zajmowaly najwyzsze stanowiska panstowe?