Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Minister transportu Litwy, Juras Taminskas zapewnił, że jej rząd nie odczuwa presji ze strony Stanów Zjednoczonych na zniesienie tej sankcji wobec Białorusi.
Jak podał w czwartek portal TVP Wilno, Taminskas wyraził przekonanie, że sankcje Unii Europejskiej zabraniające importu białoruskich nawozów potasowych zostaną przez wspólnotę przedłużone. Litwin wyraził swoje przekonanie z dużym wyprzedzeniem. Pakiet sankcji dotyczący tej sprawy obowiązuje bowiem do lutego przyszłego roku.
Wcześniej na ten sam temat wypowiadał się minister spraw zagranicznych Litwy, Kęstutis Budrys. Według TVP Wilno także on nie widział żadnych podstaw dla znoszenia sankcji na białoruskie nawozy.
Szwedzki sąd uznał, że zatrzymany w marcu statek Caffa może zostać przekazany Ukrainie - podały szwedzkie media. Jednostka jest podejrzewana o udział w transporcie zboża zrabowanego z okupowanych terytoriów Ukrainy, ale decyzja nie jest jeszcze prawomocna. (more…)
Droga ekspresowa S10 ma stworzyć brakujące połączenie między Szczecinem, Bydgoszczą i Warszawą. W najbliższych latach kierowcy otrzymają do dyspozycji kolejne odcinki trasy, jednak pełna realizacja inwestycji potrwa dłużej z powodu opóźnień na fragmencie w Wielkopolsce. Docelowo S10 ma stać się alternatywnym korytarzem transportowym dla autostrady A2.
W Polsce trwa realizacja kolejnych odcinków drogi ekspresowej S10, która docelowo ma połączyć Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płock i aglomerację warszawską. Trasa ma wypełnić lukę w krajowej sieci drogowej, tworząc brakujące połączenie biegnące ukośnie przez kraj.
Przez ostatnie trzy dekady zrealizowano główne połączenia wschód–zachód oraz północ–południe, jednak nie powstała jeszcze pełna droga ekspresowa łącząca zachodnią część Pomorza z centralną Polską najkrótszą trasą. Obecnie podróż między Warszawą a Szczecinem wymaga najczęściej korzystania z autostrady A2 i drogi ekspresowej S3, co oznacza konieczność nadłożenia około 70 km.
57-letni obywatel Ukrainy zatrzymany po wyłowieniu suma z jeziorka Balaton na warszawskim Gocławiu usłyszał zarzuty związane z naruszeniem przepisów o rybactwie śródlądowym i ochronie zwierząt. Straż Graniczna zdecydowała o jego deportacji oraz pięcioletnim zakazie wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen. (more…)
Prezydent USA Donald Trump potwierdził, że w rozmowie telefonicznej ostro zwrócił się do premiera Izraela Binjamina Netanjahu w sprawie walk w Libanie. Trump oskarżył go o niewdzięczność i powiedział: „Jesteś pie***ym wariatem […] Wszyscy nienawidzą Izraela z tego powodu”.
3 czerwca prezydent USA Donald Trump przyznał, że podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej walk w Libanie ostro zwrócił się do premiera Izraela Binjamina Netanjahu, gdy Stany Zjednoczone próbowały doprowadzić do zakończenia działań wojennych z Iranem. Informacje w tej sprawie podała agencja Reuters.
W wywiadzie wyemitowanym w środę Trump został zapytany, czy nazwał Netanjahu „pie***ym wariatem” i oskarżył go o niewdzięczność, jak wcześniej podał Axios.
Duńska firma BlueShadow pracuje z ukraińskimi jednostkami obronnymi nad systemem roju autonomicznych jednostek nawodnych, który ma chronić wybrzeże w rejonie Odessy. Pierwsza eskadra, uzbrojona w pociski i drony przechwytujące, mogłaby wejść do służby na początku 2027 roku.
Jak podał Reuters, projekt ma pomóc w wykrywaniu i zwalczaniu rosyjskich dronów lecących nad Morzem Czarnym w kierunku ukraińskiego wybrzeża.
Panie Ziobro jesteś laik w sprawach energetyki.Ja też,chociaż mniejszy,bo chociaż ten tytuł mgr.inż. się ma,więc podyskutujmy.Po pierwsze,z ustaleń szczytu wynika,że do 2030r Polacy nie będą mieli podwyżek cen en.elektr.spowodowanymi czynnikami klimatycznymi-to b.duże osiągnięcie.Koszty tych czynników w tym okresie pokryje UE.Po drugie,wytwórnie energii elektr. w Polsce wymagają rozbudowy mocy przy jednoczesnej poprawie ich efektywności i ekologiczności.Można osiągnąć to nie tylko przez modernizację istniejących elektrowni i elektrociepłowni “napędzanych” węglem kamiennym,czy brunatnym,ale również przez rozwój alternatywnych technologii wytwarzania energii elektr.Tu właśnie jest miejsce dla energetyki atomowej,czy wiatrowej,słonecznej,fal morskich,itp.To nieuniknione i obiektywnie nie wynikające ze szczytu klimat. UE.Mamy duże opóżnienia w rozwoju tej dziedziny i napięty bilans energetyczny.Dano nam Polakom 16lat na postawienie na nogi tej dziedziny.Mamy szanse na sukces,UE na pewno pomoże finansowo,ale większośc zależy od samych Polaków.Tak to rozumiem.Odnoszę wrażenie,że pan Zbigniewie gra nie racjonalnym myśleniem,tylko mentalnością psa ogrodnika,ubierając ją w szaty rozbójniczej polityki.W tym przypadku,Pani Premier wywalczyła kompromis korzystny dla Polski.
Źródła odnawialne mają też ograniczone zasoby i niezbyt realne jest przekroczenie 20 %
udziału takich źródeł w Polskim bilansie energetycznym. Wybudowanie kosztem 20 mld dolarów
dwóch elektrowni atomowych też nie rozwiąże problemu a na więcej nas nie stać, czyżby uważał Pan ,że importowany gaz będzie lepszym paliwem niż polski węgiel ?
tagore
Link na temat darmowych limitow zanieczyszczen
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16859886,_Pakiet_klimatyczny_to_samobojstwo___Analityk__Nie.html
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/19752#odcinki
Panie tagore:,wcale nie uwazam,że w polskiej energetyce nie ma miejsca dla polskiego węgla.Oczywiscie ,że jest i długo jeszcze będzie.Rzecz w tym,że w tym wypadku dla podniesienia sprawności i ekologiczności nowych i modernizowanych elektrowni i elektrociepłowni węglowych wymagane są również wyższe nakłady inwestycyjne.Przecież UE nie zakazuje korzystania z węgla,liczy się tylko ograniczenie zanieczyszczania środowiska.Gaz na pewno jest lepszym bo “czystszym”od węgla paliwem.,ale nie popieram zastępowania krajowego węgla importowanym gazem,z różnych pozatechnologicznych powodów.Natomiast bardzo liczę na krajowy gaz łupkowy i jego wykorzystanie.Mamy w kraju do zagospodarowania bardzo bogate zasoby energii geotermicznej.Od energetyki jądrowej nie możemy uciekać jak to było dotychczas.Przykład Francji jest tu wymowny.Dwie elektrownie jądrowe nie rozwiązą problemu,ale istotnie wzbogacą system energetyczny,pozwolą zdobyć doświadczenie dla dalszego rozwoju.Problematyka nie jest łatwa,wszędzie niezbędna duża kasa.Dla spełnienia narzuconych norm ekologicznych musimy ograniczyć monopol węgla rozwijając alternatywne sposoby wytwarzania en elektrycznej.