Fundacja, która kupiła kamienicę w Bydgoszczy na mieszkania dla uchodźców z Ukrainy, dostała ponad 470 tys. zł grantu na generalny remont. Pomaga też Ukraińcom w znalezieniu pracy.

W Bydgoszczy Fundacja Pomocy Uchodźcom „Otwarte Drzwi” kupiła i wyremontowała kamienicę przy ulicy Saperów z przeznaczeniem dla uchodźców z Ukrainy. Pozyskała na remont grant w wysokości ponad 470 tysięcy złotych. Finansowanie ze strony Fundacji wyniosło niecałe 400 tys. zł.

Przeczytaj: Rybnik: uchodźcy z Ukrainy dostaną mieszkania – miasto wyremontuje dla nich 40 pustostanów

Czytaj również: Uściński: Rząd dofinansuje budowę mieszkań dla Ukraińców

W budynku, z pomocą wolontariuszy, przeprowadzono remont generalny, z wymianą wszystkich instalacji. Dzięki wsparciu Fundacji Leroy Merlin, która przekazała m.in. materiały budowlane i panele podłogowe, wstawiono meble oraz wyposażono kuchnie i łazienki. Łącznie wyremontowano i przygotowano sześć niedużych mieszkań, dla około 20 osób (powierzchnia każdego wynosi ponad 30 metrów kwadratowych). Na remont czeka jeszcze klatka schodowa.

 

„Udostępniamy te mieszkania w ramach pomocy rodzinom, które nie mogą samodzielnie pokryć kosztu wynajmu” – powiedział Michał Włodarczyk, prezes Fundacji „Otwarte Drzwi”, cytowany przez portal expressbydgoski.pl. Fundacja ta pomaga też w załatwianiu bieżących spraw, np. w znalezieniu Ukraińcom pracy czy podpisaniu umowy na podłączenie Internetu w nowych mieszkaniach.

Serwis poinformował, że pierwszymi lokatorkami zostały dwie młode Ukrainki. Jak czytamy, „ich rodzice wrócili do Ukrainy, ale dziewczyny zdecydowały się pozostać w Polsce”, bo chcą się tu uczyć i pracować. Do pozostałych mieszkań wprowadzą się ukraińskie rodziny z dziećmi.

Agnieszka Bolek, prezes Fundacji Leroy Merlin powiedziała, że projekt pomaga rodzinom ukraińskim przez dłuższy czas. „Ale ważne jest dla nas, że w przyszłości będzie służył lokalnej społeczności” – zaznaczyła.

Przeczytaj: Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce. Na pierwszym miejscu Ukraińcy

Czytaj także: Co siódme mieszkanie w Polsce w 2022 roku kupił cudzoziemiec – liderami Ukraińcy i Niemcy

radiopik.pl / expressbydgoski.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply