We wtorek działacze Młodzieży Wszechpolskiej (MW) przerwali spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko w Poznaniu. Pisarka relatywizowała ludobójstwo na Wołyniu. Odwoływała się także do postaci Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. W czasie jej wtorkowej prelekcji działacze MW rozwinęli baner z hasłem: “Historii nie znacie, nazistów wspieracie!”. “Nie dopuścimy, aby w naszym kraju osoby wychwalające zbrodniarzy z UPA robiły z siebie celebrytów” – podkreśla prezes MW Poznań Dawid Trzeciak.

Spotkanie z Oksaną Zabużko odbywało się we wtorek w Poznaniu. Wcześniej ukraińska pisarka odbywała spotkania w innych miastach Polski. “KOLEJNE SPOTKANIE Z OKSANĄ ZABUŻKO ZABLOKOWANE! Dzisiaj nasi działacze z Poznania zablokowali spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko, która w swoich dziełach gloryfikowała zbrodniarzy z UPA. NIE dla gloryfikacji UPA i kłamstw historycznych!” – przekazała Młodzież Wszechpolska na Twitterze. Do wpisu dodano nagranie zdarzenia.

W czasie wtorkowej prelekcji ukraińskiej pisarki działacze MW rozwinęli baner z hasłem: “Historii nie znacie, nazistów wspieracie!”.

“Nie dopuścimy, aby w naszym kraju osoby wychwalające zbrodniarzy z UPA robiły z siebie celebrytów” – podkreśla prezes MW Poznań Dawid Trzeciak.

Działacze organizacji przerywali także poprzednie spotkania z Oksaną Zabużko. Odbywały się we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Należy zaznaczyć, że w Warszawie odbywało się w siedzibie Gazety Wyborczej.

Oksana Zabużko relatywizowała ludobójstwo na Wołyniu. Odwoływała się także do postaci Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich.

W 2016 roku Zabużko stwierdziła, że film Wołyń” jest „jak nóż wbity w plecy”. Wyraziła opinię, że „to nie jest dobry czas na robienie takiego filmu”.

„Nie było święcenia noży w cerkwi greckokatolickiej. Co by pan powiedział gdyby pokazano panu film, gdzie Polacy z okazji każdego święta zabijają Żydów? Pewnie by się to panu nie spodobało. Ta scena w ‘Wołyniu’ mnie bardzo boli” – powiedziała w wywiadzie dla Newsweeka.

Także w 2016 roku opublikowała w mediach społecznościowych wpis z okazji rocznicy śmierci Romana Szuchewycza, dowódcy UPA. Stwierdziła, że był on „jednym z tych, którzy w pojedynkę zmienili bieg historii”.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Przypomnijmy, że Oksana Zabużko została również wcześniej wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus” za antypolską książkę.

Zobacz także: Paweł Kowal uważa krytykowanie Oksany Zabużko za barbarzyństwo

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Kiedyś tak bardzo krytykowano Młodzież Wszechpolską, a okazuje się, iż coraz mniej ludzi w Polsce pamięta prawdziwą (nie przekazywaną przez polityków i media) historię. Brawo Młodzież.