Poznań: kibice uczcili rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego [+VIDEO/+FOTO]

W 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego kibice Lecha Poznań zorganizowali wielkie racowisko dla uczczenia pamięci zwycięskich powstańców.

W środę 27 grudnia kibice Lecha Poznań uczcili 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i przygotowali wielkie racowisko. Rozpoczęło się ono tradycyjnie o godz. 16.40. O tej godzinie odpalono około 2 tysięcy rac na rondach Śródka, Rataje i Starołęka.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pamięć powstańców uczcili też m.in. kibice Lecha z Koźmina Wielkopolskiego, gdzie zorganizowali iluminację świetlną wspólnie ze strażakami-ochotnikami.

Podobną oprawę kibice zorganizowali również w ubiegłym roku.

Wcześniej odbyły się centralne obchody pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Wzięli w nim udział przedstawiciele prezydenta Polski, parlamentu, rządu, władz samorządowych, harcerze i uczniowie.

– Niechaj to narodowe świętowanie umocni naszą wspólnotę w słusznej dumie z dokonań i inspiruje do dalszych wysiłków na rzecz Ojczyzny. Chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego – napisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także: Obchody 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego bez wojska z powodu apelu smoleńskiego

Z kolei dziś w Warszawie odbędą się kolejne, oficjalne uroczystości z okazji tej rocznicy. Centralnym punktem będzie Msza św. o godzinie 12.00 w kościele oo. Dominikanów. Przed pomnikiem upamiętniającym powstańców na Wojskowych Powązkach zostaną złożone kwiaty.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem i zarazem jednym z nielicznych zwycięskich powstań. Dzięki niemu, mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę polskiej państwowości po latach zaborów wróciły do Polski.

Przeczytaj: Powstanie wielkopolskie było wyjątkowe w naszej historii

RIRM / twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz