Podczas wystąpienia w Knesecie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił uwagę na rolę Żydów podczas tworzenia państwowości ukraińskiej.

„Może się mylę, ale to były pierwsze pieniądze z żydowskimi napisami na początku XX wieku. Oznaczało to praktycznie, że język żydowski był jednym z oficjalnych w młodym ukraińskim państwie i Żydzi jako naród byli bezpośrednimi uczestnikami jego utworzenia. Co więcej, w rządzie Ukrainy podczas niezależności na początku XX wieku stworzono oddzielne Ministerstwo ds. Żydów” – mówił Poroszenko w izraelskim parlamencie.

Poroszenko podkreślił, że sowiecka Ukraina jako jedno z państw-założycieli ONZ w 1948 uznała Izrael, zaś korzenie chasydyzmu sięgają Ukrainy.

lb.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    wiedzmin :

    Interesujące. A ja myślałem, że kozacy mordowali Żydów, tak jak zresztą „bohaterskie” UPA. Nie tak dawno pracowałem nad składem książki, będącej wspomnieniem Żydówki z Obertyna, która jako jedyna z pięcioosobowej rodziny przeżyła wojnę. Otóż z owych wspomnień wynika, że to właśnie Ukraińcy jako pierwsi przystąpili do mordowania Żydów, zanim Niemcy założyli getto w Kołomyi.