Łączne koszty świadczeń medycznych dla uchodźców z Ukrainy za okres marzec-grudzień 2022 r. wyniosły ponad 514,6 mln zł – wynika z danych opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”. W tym roku zaplanowano na ten cel ponad 827,8 mln zł.

Dziennik „Rzeczpospolita” przedstawił dane Narodowego Funduszu Zdrowia na temat świadczeń opieki zdrowotnej dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce w okresie od marca do września 2022 roku. Na mocy obowiązującej od marca ub. roku specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji, mogą korzystać z opieki medycznej na równi z ubezpieczonymi obywatelami polskimi. NFZ otrzymuje na ich leczenie specjalną dotację celową z budżetu państwa z tzw. Funduszu Pomocy.

Z danych NFZ wynika, że w przypadku Ukraińców w Polsce leczono m.in. „ponad 3 tys. padaczek, blisko tysiąc przypadków stwardnienia rozsianego, prawie 1,8 tys. przypadków HIV i kolejne blisko 600 przypadków bezobjawowego stanu zakażenia HIV”.

 

Podano też, że w Polsce urodziło się około 2500 dzieci obywateli Ukrainy. Jednocześnie, niewiele jest świadczeń związanych z Covid-19. Leczeni są także ranni ukraińscy żołnierze. Według danych z grudnia ub. roku było ich ponad 100.

„Wśród blisko 752 tys. wykonanych w ciągu pół roku świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z Ukrainy na pierwszym miejscu pod względem kosztów leczenia, w tym refundacji leków (23,4 mln zł, liczba świadczeń – 7481) jest “inna opieka medyczna” – w tym pojęciu mieści się m.in. radioterapia, chemioterapia, przetaczanie krwi. Na drugim miejscu (3683 świadczenia za ponad 9,7 mln zł) są wirusowe i inne określone zakażenia jelitowe” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Ponadto, w Polsce leczono też np. ponad 7,3 tys. przypadków nowotworów złośliwych sutka (koszt – 9,5 mln zł), 837 białaczek limfatycznych (9,2 mln zł) i 14,3 tys. przewlekłych niewydolności nerek (8,8 mln zł). Jednak największa liczba świadczeń, prawie 64 tysiące, dotyczy leczenia próchnicy zębów (koszt 8,7 mln zł), a także przeziębienia (35 tys., koszt 2,8 mln zł).

Z kolei powołując się na dane Ministerstwa Zdrowia, gazeta podała, że łączne koszty tych świadczeń za okres marzec-grudzień 2022 r. wyniosły ponad 514,6 mln zł. Z kolei w tym roku zaplanowano na ten cel ponad 827,8 mln zł.

Jak pisaliśmy, według informacji MSWiA, opublikowanych przez RMF FM, obecnie w Polsce mieszka około 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, mających zamiar zostać w naszym kraju na dłużej. Z kolei ponad 1,5 mln Ukraińców wystąpiło w Polsce o nadanie numeru PESEL. Dodajmy, że na przełomie marca i kwietnia ub. roku w Polsce przebywały ponad 2 mln Ukraińców, z czego część wyjechała dalej na Zachód, a niektórzy wrócili na Ukrainę. 80 proc. dorosłych podjęło pracę na podstawie uproszczonych przepisów.

rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply