Ambasada RP w Kijowie serdecznie zaprasza do udziału w Polsko-Ukraińskim Okrągłym Stole Historyków XVII w., który odbędzie się w dniu 27 czerwca 2013 r. o godz. 11.00 w Ambasadzie RP w Kijowie, ul. Jarosławiw Wał 12.

Przypadające w roku bieżącym 330. rocznica Bitwy pod Wiedniem oraz 340. rocznica Bitwy pod Chocimiem stanowią doskonałą okazję do przeprowadzenia dyskusji nt. polskiej i ukraińskiej historii wojskowości XVII w. oraz historii narodów ukraińskiego i polskiego tego okresu, obfitującego w zmagania militarne, w których oba narody występowały w charakterze tak sojuszników, jak i przeciwników. Zmagania te odegrały istotną rolę nie tylko w dziejach Polski i Ukrainy, ale także w dziejach Europy, czego przykładem są obie bitwy. Debata historyków poświęcona będzie kwestiom wspólnej historii militarnej oraz szerszym aspektom polskiej i ukraińskiej historii XVII stulecia, a także jej kontekstu europejskiego.

W dyskusji wezmą udział znani naukowcy z zakresu historii wojskowości oraz historii powszechnej, z Ukrainy i Polski:


Moderator:

prof. dr hab. Natalia Jakowenko – Katedra Historii Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mogyliańska”


Uczestnicy debaty:

prof. dr hab. Mirosław Nagielski – Dziekan Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego,

dr Radosław Sikora – wykładowca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni,

Zbigniew Hundert – doktorant na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

dr hab. Taras Czuhłyb – Instytut Historii Ukrainy, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy,

dr Oleksij Sokirko – docent w Katedrze Dawnej i Nowej Historii Ukrainy Narodowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki,

Iwan Hawryluk – doktorant w Katedrze Historii Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mogyliańska”, doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego,

Program:

11.00-12.30 Sesja I

12.30-12.45 Przerwa na kawę

12.45-14.15 Sesja II

Język konferencji:polski i ukraiński (tłumaczenie symultaniczne).

Zgłoszenia chęci udziału w konferencji prosimy przekazywać pracownikowi Ambasady, Panu Aleksandrowi Kowalewskiemu (tel. 044 230 07 61, e-mail: [email protected]), do dnia 25 czerwca 2013 r. Uprzejmie informujemy, że udział w konferencji będzie możliwy wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu.

Serdecznie zapraszamy!
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mohort1772 :

  Całe założenie ,,Okrągłego stołu” jest kłamstwem historycznym i udział w nim tak uznawanych Polskich przedstawicieli jest co najmniej dyskusyjny moralnie. Lużne kosze kozackie i Sicz Zaporoska nie miały nigdy statusu państwowego udział w takim przedsięwzięciu legitymuje głupie twierdzenia o starożytności ukraińców może nawet ich prawa do Krakowa jako odwiecznego miasta ukrańskiego.

 2. Avatar
  piotrx :

  W tamtym okresie czasu /o ktorym wspomina artykuł główny/ nie istniał jeszcze żaden naród ukraiński . Świadomość narodowa ukraińska zaczęła krystalizować sie dopiero mniej więcej na przełomie XIX-XX wieku i to nie bez pomocy z zewnątrz. Patrząc na dawniejsze czasy – na przykład po roku 1590, dochodzi do szeregu buntów kozackich na Kresach Wschodnich. Pierwszy pod wodzą Krzysztofa Kosińskiego , Był to rodowity Mazur, szlachcic polski z Podlasia. Kozacy owładnęli w 1592 r szeregiem zamków na Kijowszczyźnie i na Wołyniu oraz przymuszali włościan, mieszczan, i drobną szlachtę na wierność wojsku kozackiemu. Uznali się więc za władzę polityczną . Bunt poskromiły wojska koronne w 1593 r pod Januszem Ostrogskim i Aleksandrem Wisniowieckim – a więc zgodnie z dzisiejszą „poprawnoscia polityczną” widzącą w dawnych buntach kozackich wyłącznie „walkę narodowo-wyzwoleńczą Ukraińców z polskimi panami” możnaby w tym wypadku przekornie napisać : „ Polak /Lach/ Kosiński ukorzył się przed dwoma „ukraińskimi” panami”. No i kto tutaj faktycznie miał być owym „ukraińcem”?

  http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/kozaczyzna.html

  http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/kozaczyzna1.html

 3. Avatar
  jax1 :

  I tak oto w 7o-lecie apogeum BESTIALSKIEGO LUDOBÓJSTWA, dokonanego przez złoczyńców ukraińskich na ok. 22o tys. ludności polskiej, dajemy się zwekslować na inne (zastępcze) tematy. A tu, na dokładkę „okraszoną” ikoną „ucudownionego” Kozaka. Czyżby czekała nas jeszcze hucpa w Sopocie z grupą Hajdamaki ?!

 4. Avatar
  tutejszym :

  Panie Oles. nie znamy obaj wypowiedzi, jakie padły w trakcie ,,Okrągłego stołu”. Nie ma więc sensu abyśmy obaj brali się za czupryny. Na wielokrotne moje pytania o treść wypowiedzi dostałem w końcu odpowiedź – cytuję:
  „Szanowny Panie,
  Informuję, że relacja z konferencji będzie dostępna na stronie Ambasady, w najbliższym czasie.
  Z poważaniem,

  A.Kowalewski”
  Może ktoś pomoże nam poznać treść wystąpień i dyskusji, wtedy będzie możliwa rzeczowa wymiana poglądów. A może Pan poda link do stenogramu wystąpień?, był bym wdzięczny. Pozdrawiam Pana.