Jak dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze Polskiego Radia, Unia Europejska 12 czerwca zniesie wizy dla obywateli Ukrainy.

Komisja Europejska już w zeszłym roku zalecała zniesienie wiz dla Ukraińców, ale część krajów członkowskich nie chciała się na to zgodzić z uwagi na kryzys imigracyjny. Potrzebna była także formalna zgoda Parlamentu Europejskiego.

Głosowanie w tej sprawie odbyło się 6 kwietnia. Europarlament zdecydowanie opowiedział się za zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy. Decyzja została podjęta większością głosów. 521 eurodeputowanych było „za”, 75 – „przeciw”, zaś 36 powstrzymało się od głosu. Przeciwko liberalizacji przepisów wizowych dla Ukraińców oponowali politycy skrajnej lewicy, a także część ugrupowań eurosceptycznych, narodowych i nacjonalistycznych, którzy podkreślali wysoki poziom korupcji i brak kultury politycznej na Ukrainie, a także ciągłe skandale polityczne.

Wśród polskich europosłów przeciw był jedynie Michał Marusik.

Powiedzieć, że jest najwyższy czas, to powiedzieć za mało. To jest rzecz, która powinna już dawno się zdarzyć. Jest to bardzo ważny sygnał, konieczny i zasłużony – ocenił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj również: Eksperci: Po zniesieniu przez UE wiz dla Ukraińców część z nich wyjedzie z Polski na Zachód

Jeśli rzeczywiście termin 12 czerwca ziści się, to Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą mogli wjeżdżać na terytorium państw członkowskich bez wiz.

Czytaj również: Zniesienie przez UE wiz dla Ukraińców może wppłynąć na sytuację na polskim rynku pracy

kresy.pl/ polskieradio.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz