Sejm wybrał w piątek dra Karola Nawrockiego na nowego prezesa IPN. Wybór ten musi jeszcze zatwierdzić Senat.

W głosowaniu kandydaturę Nawrockiego poparło 248 posłów, z czego 228 z PiS, 11 z Konfederacji, 3 z Koalicji Polskiej, 3 z Kukiz’15, 2 niezrzeszonych oraz jeden poseł koła Polskie Sprawy. Przeciw było 126 posłów Koalicji Obywatelskiej, 45 Lewicy, 18 Koalicji Polskiej, 6 posłów koła Polska2050, 2 niezrzeszonych i jeden poseł Polskich Spraw. 4 posłów wstrzymało się od głosu – po jednym z Koalicji Polskiej i Kukiz’15 oraz dwóch niezrzeszonych – a 10 nie głosowało.

“Instytut pod moim kierownictwem nie straci swojej dynamiki w badaniach naukowych, działalności archiwalnej czy w projektach poszukiwań polskich bohaterów, które pozostaną jego marką. Zyska zaś organizacyjną stabilność, odzyska dynamikę i zaangażuje się skutecznie w międzynarodowy wymiar działań i stanie się instytucją – choć nadal mocno misyjną – to odnajdującą się jednak w realiach XXI wieku” – powiedział Nawrocki 14 maja na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, prezentując swoją wizję kierowania IPN. Nawrocki opowiadał się też za “narodową zgodą i współdziałaniem w imię prawdy o doświadczeniu Polaków w XX wieku”. Jako motto swoich działań na stanowisku prezesa IPN wymienił słowa “prawda nie obroni się sama”. Podczas posiedzenia komisji przeciw jego kandydaturze opowiedzieli się posłowie KO i Lewicy, którzy krytykowali obecną politykę historyczną oraz Nawrockiego jako szefa Muzeum II Wojny Światowej. Większość posłów komisji jednak pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Nawrockiego.

Prezesa IPN na wniosek Kolegium IPN powołuje Sejm za zgodą Senatu. Obecny prezes IPN dr Jarosław Szarek, którego kadencja kończy się 2 lipca, zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję. Jeśli Senat nie zaakceptuje kandydatury Nawrockiego, Szarek będzie dalej pełnił swoje obowiązki, a Kolegium IPN będzie musiało przeprowadzić kolejny konkurs na prezesa IPN.

38-letni dr Karol Nawrocki ukończył Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2009 roku zaczął pracę w IPN. W latach 2014-17 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. W 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zastępując na tym stanowisku Pawła Machcewicza. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski.

Kresy.pl / sejm.gov.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply