RMF: awaria w Polsce skomplikowała podróż Macrona, Scholza i Draghiego do Kijowa

Na trzy godziny przed planowanym przejazdem specjalnego pociągu, wiozącego przywódców Francji, Niemiec i Włoch do Kijowa, na trasie pod Przemyślem doszło do zerwania sieci trakcyjnej. Zmusiło to Macrona, Scholza i Draghiego do podróży samochodami do Lwowa, a dopiero stamtąd koleją do Kijowa. Sprawę badają służby specjalne – dowiedziała się stacja RMF FM.

Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, zeszłotygodniowa podróż przywódców Francji, Niemiec i Włoch z Rzeszowa do Kijowa została skomplikowana przez awarię trakcji kolejowej. RMF podało w poniedziałek, że około godziny 18, na trzy godziny przed planowanym przejazdem specjalnego pociągu z europejskimi przywódcami, w pociągu relacji Przemyśl-Odessa złamał się pantograf i zerwał trakcję kolejową. Do awarii doszło po stronie polskiej tuż przed granicą z Ukrainą.

Szlak kolejowy został zablokowany, a naprawa trakcji trwała do godziny 22. W związku z tym delegacje z Niemiec, Włoch i Francji przesiadły się do samochodów, którymi przekroczyły granicę i udały się do Lwowa. Czekał tam na nich specjalny pociąg, którym dotarły do Kijowa.

Z informacji RFM FM wynika, że sprawę badają polskie służby. Jak dotąd nic nie wskazuje na to, że do awarii doszło w wyniku sabotażu.

Jak podawaliśmy, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz RFN Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi przybyli do Kijowa w czwartek przed południem. Była to pierwsza wizyta tych na Ukrainie od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na ten kraj. Osobno w Kijowie pojawił się prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który dołączył do przywódców Niemiec, Włoch i Francji, i uczestniczył w spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Europejscy przywódcy odwiedzili Irpień, miasteczko satelickie na północny-zachód od Kijowa, który przed końcem marca był kontrolowany przez wojska rosyjskie podchodzące pod Kijów. Rosjanie spowodowali tam wielkie zniszczenia materialne, a władze Ukrainy twierdzą też, że torturowali i zabijali miejscowych cywilów. W Kijowie Macron, Scholz, Draghi i Iohannis ogłosili, że popierają wniosek Ukrainy o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceszef MSZ: W Kijowie mówiono o “konieczności ustępstw wobec Rosji

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply