Władze Poznania skłaniają się do nieprzedłużania możliwości bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej przez uchodźców z Ukrainy.

Jak podał we wtorek portal codziennypoznan.pl, bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową ZTM Poznań dla ukraińskich uchodźców prawdopodobnie nie będą przedłużone. Władze miasta przyznały, że nie stać ich na fundowanie Ukraińcom darmowych przejazdów.

Uchodźcy z Ukrainy początkowo mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej przez 30 dni na podstawie specjalnego zaświadczenia. Później okres ten wydłużono do 30 czerwca. Prawdopodobnie kolejnego przedłużenia nie będzie.

Sprawa była dyskutowana we wtorek na sesji Rady Miasta Poznania. Skarbnik miasta Piotr Husejko przyznał, że bez dofinansowania z budżetu państwa samorządy nie będą w stanie utrzymywać darmowej komunikacji dla uchodźców z Ukrainy.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski powiedział, że miasto skłania się do objęcia uchodźców po 30 czerwca takimi samymi zasadami udzielania pomocy, jakie obowiązują pozostałych poznaniaków. Oznaczałoby to, że darmowa komunikacja przysługiwałaby w ramach pomocy społecznej osobom, które nie mają zatrudnienia, lub mają trudną sytuację rodzinną.

Wraz z początkiem napływu do Polski fali uchodźców z Ukrainy wiele samorządów oraz przewoźnicy kolejowi wprowadzili dla nich darmowe przejazdy.  Jednym z wyjątków było Opole, gdzie uznano, że nie ma powodu, by przyznawać Ukraińcom specjalne uprawnienia. W całym Trójmieście darmowa komunikacja miejska przysługiwała uchodźcom tylko do końca kwietnia. Wraz z początkiem maja trójmiejskie media informowały, że kontrolerzy zaczęli wystawiać mandaty Ukraińcom jeżdżącym bez biletu.

Kresy.pl / codziennypoznan.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply