Władze Polski jednostronnie wprowadziły sankcje obejmujące rosyjskie koncerny surowcowe.

O nowych sankcjach wobec Rosjan poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Zostało nimi objętych 50 0sób fizycznych i prawnych z Rosji. Wśród nich czołowe rosyjskiej koncerny surowcowe takie jak Gazprom, Novatek, czy KTK Polska, i Suek Polska. Dwie ostatnie importowały rosyjski węgiel, ale też węgiel z Donbasu do Polski.

Jednak sankcje objęły szeroki zakres rosyjskiego biznesu. Między innymi spółkę Acron mająca 20 proc. udziałów w polskich Azotach. Pod sankcjami znalazła się też spółka Kaspersky Lab, potentat w dziedzinie oprogramowania antywirusowego. Nie ominęły one nawet Wildberries – największej rosyjskiej platformy handlu internetowego. Przy czym represalia zastosowano także wobec ich właścicieli.

“Celem sankcji jest uderzenie w rosyjską gospodarkę tak, aby Rosja nie mogła prowadzić wojny w Ukrainie” – powiedział w czasie konferencji prasowej minister Kamiński – “Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej”.

Sankcje obejmują kilka rodzajów ograniczeń dla rosyjskich podmiotów prawnych i fizycznych. “Będziemy stosowali kilka rodzajów sankcji, przede wszystkim zamrożenie aktywów finansowych i zasobów majątkowych tych firm. Dodatkowo wykluczenie z możliwości udziału w przetargach publicznych, a w wypadku oligarchów, zakaz wjazdu na teren naszego kraju” – wyjaśnił Kamiński.

Celem są jednak nie tylko podmioty z Rosji. “Na liście będą też oligarchowie i podmioty białoruskie związane z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Przedstawicielem takiej firmy jest Beloil, który sprowadza do Polski olej napędowy oraz gaz skroplony” – powiedział Kamieński.

Sankcje obowiązują od dnia ogłoszenia. Jak zasugerował minister mogą nie być ostatnimi.

Polska niemal od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej jest promotorem objęcia sankcjami także rosyjskich koncernów surowcowych, ale w Unii Europejskiej nie ma w tej sprawie zgody. Przeciwko wprowadzeniu sankcji wobec Gazpromu występując na przykład Niemcy i Węgry.

wydarzenia.interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply