Karol Nawrocki nowym prezesem IPN

Senat zatwierdził w piątek wybór dr. Karola Nawrockiego na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Chwilę później Karol Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, za wyrażeniem zgody na wybór Karola Nawrockiego na prezesa IPN zagłosowało 52 senatorów – 48 z PiS oraz Antoni Mężydło z KO (który złamał dyscyplinę klubową), Ryszard Bober i Jan Filip Libicki (PSL) i Lidia Staroń (niezależna). Przeciw było 40 senatorów KO, 2 Lewicy, Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz (niezależni), Jacek Bury (Polska 2050) i Michał Kamiński (PSL). Wstrzymał się od głosu Kazimierz Michał Ujazdowski (PSL).

Po zatwierdzeniu jego kandydatury Karol Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm, co sprawia, że objął urząd prezesa IPN.

Jak podaje RMF FM, Karol Nawrocki był pytany, kogo umieściłby na okładce podręcznika o historii XX wieku i wskazała rotmistrza Witolda Pileckiego, którego nazwał “symbolem pracy, służby i cierpienia dla Rzeczpospolitej”. Lecha Wałęsę scharakteryzował jako “postać historyczną, pierwszego przewodniczącego NSZZ Solidarność”, który w pierwszej połowie lat 70. XX wieku był tajnym współpracownikiem SB. Deklarował, że jego ocena Lecha Wałęsy byłaby “zniuansowana”.

Nawrocki odpowiadał na pytania senatorów w czwartek, zaś w piątek w Senacie odbyła się debata dotycząca historii Polski, funkcjonowania IPN oraz pracy Nawrockiego jako dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Sejm wybrał Karola Nawrockiego na prezesa IPN 28 maja br. głosami PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Wybór ten musiał jeszcze zatwierdzić Senat.

38-letni dr Karol Nawrocki ukończył Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2009 roku zaczął pracę w IPN. W latach 2014-17 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. W 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zastępując na tym stanowisku Pawła Machcewicza. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski.

Kresy.pl / pap.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply