Według danych z Eurostatu, Polska wypada bardzo korzystnie na tle innych państw europejskich pod względem wykluczenia społecznego. Tymczasem Irlandia i Szwecja znalazły się na końcu zestawienia.
Badanie Eurostatu dotyczyło osób w wieku 16 lat i więcej, które w 2022 roku doświadczały wykluczenia społecznego. Uwzględniono m.in. płeć, wiek oraz poziom wykształcenia. Wyniki pokazały, że w całej Unii Europejskiej z tym problemem zmaga się 7,3 proc. populacji.
Najniższy odsetek takich osób zanotowano w Polsce – tylko 1,7 proc. mieszkańców zadeklarowało, że ten problem ich dotyczy. Stosunkowo dobre wyniki odnotowano również w Czechach i Portugalii – po 4,2 proc.
Najgorsza sytuacja została odnotowana w Irlandii, gdzie w 2022 roku aż 17,2 proc. społeczeństwa zmagało się z wykluczeniem społecznym.
In the EU, 7.3% of people aged 16 years or over reported feeling left out from society in 2022.
Highest in:
🇮🇪 Ireland (17.2%)
🇫🇮 Finland (14.6%)Lowest in:
🇵🇱 Poland (1.7%)
🇨🇿 Czechia and 🇵🇹 Portugal (both 4.2%)More info 👉 https://t.co/2h43f0etKc#EuropeanMentalHealthWeek pic.twitter.com/kvwUQIGA7P
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) May 23, 2025
Czytaj: Liczba ludności Polski na koniec 2024 roku spadła poniżej 37,5 mln – GUS
Analiza objęła 27 państw Unii Europejskiej, jednak zabrakło danych z Niemiec. “Sytuacja Polski jest dobra, choć należy poczekać, czy powtórzy się także w kolejnych badaniach” – podkreśla doktor Magdalena Piłat-Borcuch, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, cytowana przez serwis FX Mag.
Irlandia miała najwyższy odsetek osób z problemem wykluczenia społecznego – 17,2 proc. W sumie osiem krajów osiągnęło poziom powyżej 10 proc. Poza Irlandią, trudna sytuacja występowała w Finlandii (14,6 proc.), Grecji (12,9 proc.) i Szwecji (12,2 proc.). Nieco lepsze wyniki miały Dania (11,9 proc.), Chorwacja (10,7 proc.), Łotwa (10,2 proc.) i Francja (10 proc.).
“Nie należy popadać w hurraoptymizm, ponieważ to są pierwsze badania, które sytuują Polskę tak wysoko. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać w następnych latach. Uważam, że wynik naszego kraju jest spowodowany małą rozbieżnością między bogactwem a biedą. Nierówności w Polsce nigdy nie były tak wysokie, jak w innych krajach Unii Europejskiej” – zauważa dr Magdalena Piłat-Borcuch.
Ekspertka zwraca również uwagę, że choć średnia krajowa wynosi 1,7 proc., to w niektórych regionach kraju poziom wykluczenia społecznego może być znacznie wyższy.
fxmag.pl / ec.europa.eu / Kresy.pl






























