Polska udzieliła dotąd ukraińskiej armii pomocy o wartości niemal 5,5 mln dolarów – wynika z danych ukraińskiego resortu obrony i ukraińskich sił zbrojnych.

Według danych udostępnionych przez ukraińskie ministerstwo obrony oraz Siły Zbrojne Ukrainy, od 1 stycznia 2014 roku do 15 lipca 2016 roku, ukraińska armia otrzymała pomoc materialno-techniczną i humanitarną z zagranicy o wartości ponad 164,176 mln dol.

Najwięcej pomocy Ukraina otrzymała z USA – jej wartość wyniosła 117,5 mln dolarów. Kanadyjska pomoc była warta 23,6 mln dolarów. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się Polska, która w tym okresie przekazała ukraińskiej armii pomoc o wartości 5,421 mln dolarów. Jak wynika z dokumentu działu ds. kontaktów ze społeczeństwem Sił Zbrojnych Ukrainy, były to głównie sprzęt i materiały medyczne, a także indywidualne wyposażenie i umundurowanie oraz suchy prowiant.

Na dalszych miejscach znalazły się Wielka Brytania (niemal 5 mln dol.), Australia (umundurowanie o wartości 4,6 mln dol.), Chiny (sprzęt i materiały medyczne wartości 3,4 mln dol.), a także Turcja (nieco ponad milion dol.).

PRZECZYTAJ: Amerykanie naciskali, żeby Polska nieoficjalnie dostarczała ciężką broń Ukrainie

Jak pisaliśmy wcześniej, przedstawiciele rządów Polski i Ukrainy podpisali podczas warszawskiego szczytu NATO porozumienie ws. współpracy wojskowej i technicznej. Umowa dotyczy m.in. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. 19 lipca Rafał Wolski z Ambasady RP na Ukrainie potwierdził podczas konferencji międzynarodowej dot. wyników szczytu NATO w Warszawie odnośnie Ukrainy, że umowa podpisana podczas szczytu przez szefów resortów obrony Polski i Ukrainy przewiduje dostawy broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

facebook.com / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. krakus
    krakus :

    Żeby to się Nam czkawką nie odbiło. Za czasów II RP wielu Ukraińców służyło w Wojsku Polskim, a potem podczas II wojny światowej przeszli do UPA i SS i mordowali Polaków. Ciekawe czy te MATOŁY, które decydowały o przekazaniu pomocy Ukrainie o tym wiedziały ?