Szkoła numer 10 we Lwowie odzyskała przedwojenne imię świętej Marii Magdaleny. Placówka, która powstała w 1816 roku, nosiła to imię do czasu drugiej wojny światowej. Po wojnie sowieci odebrali polskiej szkole we Lwowie historyczną patronkę.

Od dziś, po wielu latach starań dyrektor szkoły Marty Markuniny, święta Maria Magdalena znowu jest patronką placówki. Marta Makunina przez 7 lat zabiegała u lwowskich władz o przywrócenie historycznej nazwy, bo – jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej – dobrze jest, by pamięć o przeszłości szkoły trwała.
Ambasador Rzeczpospolitej na Ukrainie Henryk Litwin podkreśla, że przywracanie pamięci o instytucjach polskich jest obowiązkiem naszego kraju. Tamta straszna władza – tłumaczy ambasador – niszczyła nie tylko instytucje, ale również ludzi, odbierając im imiona i nazwiska. Dlatego dopiero kiedy przywrócimy imiona ofiarom komunizmu, sprawa będzie zamknięta. Podobnie trzeba postępować z instytucjami.
Metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki uważa, że przywrócenie historycznego imienia polskiej szkole to niezwykle ważna chwila dla Polaków mieszkających we Lwowie. Ważne jest to, że Kościół zawsze niósł oświatę – tłumaczy hierarcha – a Maria Magdalena może stać się w przyszłości inspiracją dla uczącej się tu młodzieży.
Nauczycielka niemieckiego Julia Grzegocka podkreśla, że przywrócenie historycznego imienia jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń Polaków ze Lwowa. Jak mówi, uczyła się tu podobnie jak jej rodzice i zawsze wszyscy Polacy nazywali szkołę “Magdusia”.
Również uczniowie z radością przyjmują przywrócenie historycznej patronki ich szkoły. Jak mówią, jest to odsłonięcie prawdy historycznej i powrót do korzeni ich szkoły.
Szkoła świętej Marii Magdaleny po drugiej wojnie miała być zlikwidowana. Udało się ją ocalić dzięki stworzeniu w niej izby pamięci imienia Feliksa Dzierżyńskiego. Obecnie uczęszcza do tej placów 300 uczniów – dzieci Polaków mieszkających we Lwowie oraz dzieci z małżeństw mieszanych.
IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply