Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox spotkali się w Kijowie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Misja Parlamentu Europejskiego próbuje znaleźć rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko.
Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela Itamar Ben Gwir oświadczył w sobotę, że zaproponuje ustawę pozwalającą na stosowanie kary śmierci wobec terrorystów.
Izraelski minister bezpieczeństwa wewnętrznego Itamar Ben Gwir poinformował w sobotę, że rząd Izraela "podjął szereg ważnych decyzji". "Wkrótce przedstawię w Knesecie ustawę o karze śmierci dla terrorystów i mam nadzieję, że uchwalimy ją znaczną większością głosów" - dodał.
Wyraził opinię, że ogłoszone przez rząd Izraela środki bezpieczeństwa w odpowiedzi na terroryzm są "ważne", lecz pragnie on "o wiele więcej". "Będę kontynuował i dążył do coraz większej liczby decyzji dotyczących zwalczania terroru" - napisał.
Jerzy Andrzejewski, przedsiębiorca z Lublina, przyjął na początku wojny 40 uchodźców z Ukrainy. Sąd skazał go na 1,5 tys. złotych grzywny za "znieważenie Ukraińców". Powodem miały być jego wpisy na Facebooku. W dokumentach z sądu i prokuratury, które mężczyzna przesłał portalowi Kresy.pl nie wskazano nawet, o które konkretnie wpisy chodziło.
Jerzy Andrzejewski prowadzi m.in. ośrodek, gdzie znajdują się miejsca hotelowe. Na początku wojny przyjął 40 uchodźców z Ukrainy. "Wysłałem [swojego pracownika], by jeździł samochodem po dworcach PKP, PKS i zbierał kobiety, które tam koczowały" - podkreślił w czasie ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Sejmie, zwołanej przez posła Grzegorza Brauna (Konfederacja, Konfederacja Korony Polskiej). "Tak naprawdę moja firma przez rok czasu była na zero, bo otrzymywaliśmy jakąś niewielką pomoc od państwa, no ale wiadomo, że utrzymanie firmy jest drogie" - zaznaczył.
"Na Facebooku, ponieważ jestem przeciwnikiem, wrogiem Bandery, tak samo jak jestem przeciwnikiem i wrogiem Adolfa Hitlera (...) czasami udostępniałem posty" - wskazał Andrzejewski. "Zainteresował się mną 'Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych' i zgłosił mnie na policję. O 7 rano zawitała do mnie policja z nakazem prokuratora, w celu przeszukania mieszkania, po czym odebrali mi telefon (...) nic tam specjalnego nie znaleziono" - powiedział.
Izraelska policja ogłosiła alarm po tym, jak siedmiu Żydów zginęło w zamachu w pobliżu synagogi we Wschodniej Jerozolimie - poinformował portal Middle East Monitor.
(więcej…)
Straż Graniczna zatrzymała czterech obcokrajowców za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. Dwóch obywateli Ukrainy, obywatela Turkmenistanu i obywatela Azerbejdżanu. (więcej…)
Były brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że Władimir Putin groził mu atakiem rakietowym w czasie rozmowy telefonicznej przed inwazją Rosji na Ukrainę.
Putin miał powiedzieć Johnsonowi, że taki atak "zająłby mu tylko minutę" - podała stacja BBC w niedzielę. Słowa rosyjskiego przywódcy miały być odpowiedzią na stwierdzenie, że wojna będzie „całkowitą katastrofą”. Rozmowa odbyła się w lutym ubiegłego roku, tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Szczegóły rozmowy zostały przedstawione w dokumencie BBC, który jest poświęcony kontaktom Putina ze światowymi przywódcami.
W czasie wizyty kanclerza Niemiec w Brazylii szefowie rządów tych dwóch państw zadeklarowali dążenie do związania dwóch brzegów Atlantyku strefą wolnego handlu.
Deklaracje taką Olaf Scholz i Inacio Lula da Silva wyrazili w poniedziałek, gdy spotkali się w stolicy Brazylii. Kanclerz Niemiec był pierwszym przywódcą jakiego przyjął da Silva po powrocie do władzy po 13 latach. "Będziemy ciężko pracować, by podpisać tę umowę, którą mamy nadzieję uzgodnić przed czerwcem. Pokażemy europejczykom jak jesteśmy elastyczni. Oczekujemy, że UE okaże nam to samo" - słowa brazylijskiego prezydenta zacytował portal telewizji TeleSUR.
Politycy odnosili się do planów ustanowienia strefy wolnego handlu łączącej Unię Europejską i Mercosur. Ta ostatnia ustanawia unię celną Brazylii, Argentyny, Paragwaju, Urugwaju i Wenezueli. Dodatkowo w ramach strefy wolnego handlu łączy jeszcze Chile, Boliwię, Ekwador, Kolumbię i Peru. Boliwia ubiega się o dołączenie także do unii celnej.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!