Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox spotkali się w Kijowie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Misja Parlamentu Europejskiego próbuje znaleźć rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko.

To już 24. wizyta Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego na Ukrainie w tym charakterze. Tradycyjnie nie komentują oni przebiegu spotkań. Wiadomo, że od czasu rozpoczęcia swojego pobytu w Kijowie, czyli od wtorku, rozmawiali z przedstawicielami rządzącej Partii Regionów i opozycji, a także z prezydentem. Po tym ostatnim, trwającym godzinę, spotkaniu Aleksander Kwaśniewski odpowiadając na pytanie ukraińskiego Kanału Piątego powiedział tylko, że spotkanie było ciekawe oraz podkreślił, że do czasu zakończenia misji nie będzie komentował jej przebiegu.
Jeszcze dziś Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski mają się spotkać w charkowskim szpitalu z Julią Tymoszenko.
Ich głównym zadaniem jest znalezienie rozwiązania sprawy Julii Tymoszenko do czasu listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, na którym Ukraina ma szansę podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. Obecnie rozważane są 2 warianty, każdy z nich przewiduje wyjazd byłej premier na leczenie do Niemiec. Jeden z nich wymaga jednak jej wcześniejszego ułaskawienia, a drugi mówi jedynie o przerwie w wykonywaniu wyroku. Sama Julia Tymoszenko oświadczyła, że zgadza się na jakiekolwiek wyjście, jeśli będzie ono odpowiadało przedstawicielom Parlamentu Europejskiego.
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ukraińska Rada Najwyższa rozpatrzy odpowiednie zmiany prawne, które pozwoliłyby skazanym na leczenie za granicą. Prezydent zapowiedział, że jeżeli zostaną przyjęte, on je natychmiast podpisze.
IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz