Posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Wanda Krawczonok wystąpiła dziś w parlamencie ze specjalnym oświadczeniem w sprawie najścia funkcjonariuszy policji na polską Szkołę Średnią im. Syrokomli w Wilnie.

Wczoraj w poslkiej pojawiły się funkcjonariuszki policji, które zbierały, jak twierdziły po anonimowym donosie, informacje na temat organizatorów strajku szkolnego w tej placówce http://kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/na-polska-szkole-w-wilnie-naslano-policjantow

Krawczonok poinformowała, że po wezwaniu przez rodziców, przyjechała do Szkoły im. Syrokomli gdzie policjantki prowadziły „działania operacyjne” przesłuchując nauczycieli. Według niej funkcjonariuszki wypytywały nie tylko o organizatorów ale i uczestników wiecu jaki 1 czerwca pod gmachem rządu w obronie polskiej oświaty urządziło Forum Rodziców Szkół Polskich. Interesowało je także kto brał udział w strajku szkolnym 3 czerwca.

„Jest to działanie skandaliczne i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym, będące próbą zastraszania społeczności szkolnej, która w sposób legalny i cywilizowany staje w obronie swych praw” – skomentowała Krawczonok. Przypomniała, że to nie pierwsze takie działanie ze strony litewskich władz – jeszcze pół roku temu policja przeprowadziła rewizję w rosyjskim Gimnazjum im. Wasilija Kaczałowa i w poslkiej Szkole Średniej im. Sofii Kowalewskiej, i to w trakcie trwania zajęć lekcyjnych. Od ministra spraw wewnętrznych natychmiastowego zaprzestania tego typu akcji mających na celu zastraszanie mniejszości narodowych. Od premiera Krawczonok domagała się przeprowadzenia akredytacji szkół mniejszościowych, tak aby nadal mogły działać jako szkoły średnie i nie zostały zdegradowane do poziomu podstawówek.

l24.lt/kresy.pl

http://l24.lt/pl/polityka/item/73832-poslanka-awpl-apeluje-o-zaprzestanie-zastraszania-mniejszosci-narodowych

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz