Polska nie nałożyła ograniczeń na użycie broni przekazywanej Ukrainie poza terytorium Ukrainy – poinformował Sekretarz Stanu w MON Cezary Tomczyk.

W środowej rozmowie z Radiem ZET, Sekretarz Stanu w MON Cezary Tomczyk poinformował, że Polska nie nałożyła ograniczeń na użycie broni przekazywanej Ukrainie poza terytorium Ukrainy.

Odpowiadając na pytanie, czy przekazany Ukrainie polski sprzęt wojskowy może zostać wykorzystany na terytorium Rosji, Tomczyk zauważył, że Ukraińcy „mogą walczyć tak, jak chcą”.

„Postanowiliśmy pomóc Ukrainie w konflikcie, Ukraina została brutalnie zaatakowana, więc ma prawo bronić się tak, jak uważa za stosowne” – powiedział Tomczyk. „Polska nie stosuje ograniczeń w używaniu polskiej broni przez Ukraińców” – dodał.

Jego zdaniem kraje zachodnie powinny także znieść ewentualne ograniczenia w użyciu broni na terytorium Rosji.

Tomczyk powiedział, że Polska przekazała już Ukrainie 44 partie pomocy i przygotowuje 45. „W sumie są to darowizny na poziomie 15-20 miliardów złotych” – powiedział wiceminister.

W opublikowanym we wtorek artykule niemiecki „Bild” podkreśla bardzo złą sytuację, w jakiej znajduje się Ukraina z powodu tego, że nie wolno jej używać zachodnich systemów uzbrojenia do atakowania celów na lub nad terytorium Rosji. Chodzi tu szczególnie o stanowiska artyleryjskie i wyrzutnie rakietowe, które z dużej odległości ostrzeliwują cele na Ukrainie. „Bild” cytuje też wpis jednego z ukraińskich żołnierzy, walczących w rejonie miasta Wowczańsk w obwodzie charkowskim, które szturmują wojska rosyjskie. Według niego, jednego dnia Rosjanie wystrzeliwali 6-12 pocisków co minutę przez około 9 godzin. Zaznaczył, że Ukraińcy nie mogą odpowiedzieć ogniem z bezpiecznej odległości, ponieważ nie wolno im używać w ten sposób artylerii, dostarczonej m.in. przez Amerykanów.

Ponadto, Ukraińcy nie mogą używać zachodnich systemów obrony powietrznej przeciwko atakującym rosyjskim samolotom. Muszą czekać, aż bombowce wystrzelą rakiety manewrujące i dopiero gdy te znajdą się już nad terytorium Ukrainy, to można zacząć je zwalczać.

Według informacji „Bild”, ukraińska armia przynajmniej raz samodzielnie zdecydowała o użyciu systemu Patriot do zestrzelenia celu, który był nad terytorium rosyjskim. „Reakcja: gniewne telefony z Berlina i Waszyngtonu oraz groźby zaprzestania dostaw rakiet przeciwlotniczych, jeśli taki incydent się powtórzy” – pisze gazeta.

Czytaj również: Washington Post: Rosja skutecznie zakłóca działanie zachodniej broni. Celność spadła do mniej niż 10 proc.

W artykule zaznaczono, że oficjalne stanowisko niemieckiego rządu w tej kwestii nie zmienia się. W miniony weekend kanclerz Olaf Scholz powiedział, że istnieją „jasne zasady, które zostały uzgodnione z Ukrainą i które działają” w zakresie dostaw niemieckiej broni. „Bild” pisze, że dla Scholza zasadniczym celem nie jest zwycięstwo Ukrainy nad Rosją, ale raczej „niedopuszczenie, aby przerodziła się ona [rosyjska agresja – red.] w wielką wojnę”.

Niemiecki serwis zamieścił też mapę, na której pokazano zasięg kilku typów uzbrojenia, dostarczonego przez państwa zachodnie. Wynika z tego, że w zasięgu systemów artyleryjskich kal. 155 mm oraz rakietowych (HIMARS) znalazłaby się zdecydowana większość aktualnych rosyjskich stanowisk artyleryjskich na terytorium Rosji. Gdyby strona ukraińska mogła używać taktycznych systemów balistycznych ATACMS oraz rakiet manewrujących Storm Shadow / SCALP, to byłaby w stanie atakować dużą liczbę rosyjskich baz powietrznych.

Kresy.pl/Radio Zet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply