MON jest zainteresowane zakupem używanych czołgów Leopard 2A4 od armii Hiszpanii, która nie chce inwestować w ich modernizację. Informacje potwierdza minister Antoni Macierewicz. Na razie żadne wiążące decyzje nie zapadły.

Jak zaznacza portal polska-zbrojna.pl, choć polska armia dysponuje około 900 czołgami, to zdecydowana większość z nich to konstrukcje przestarzałe, generacji „II” lub „II+”. Chodzi tu o czołgi T-72 (ok. 400 maszyn) i PT-91 Twardy (232 maszyny). Jedynie co czwarty polski czołg to pojazd III generacji (Leopard 2 – 247 maszyn). Nie są to jednak czołgi najnowszej wersji (2A7).

Stąd MON chce wzmocnić nasze wojska pancerne dodatkowymi czołgami trzeciej generacji. Wzmocnienie potencjału pancernego Polski zakłada Strategiczny Przegląd Obronny.

Minister Obrony Antoni Macierewicz mówił niedawno o tym, że Polska może kupić 50 Leopardów 2A4 od armii hiszpańskiej. Obecnie, nasze siły zbrojne mają na stanie 142 czołgi tego typu, które pochodzą z lat 80. XX wieku. Dodatkowo – 105 Leopardów 2A5 z lat. 90., które zakupiono w 2013 roku. Od swoich poprzedników różnią się m.in. elektrycznym systemem napędowym wież (zamiast hydraulicznego) oraz nowocześniejszym systemem sterowania bronią.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Z uwagi na potrzebę poprawy sytuacji polskich sił pancernych, zdecydowano się na modernizację części Leopardów. W grudniu 2015 roku MON podpisało umowę ws. modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4, przejętych od Niemców w 2002 roku, do standardu Leopard 2PL. Połowa pieniędzy z kontraktu wartego niemal 2,5 mld złotych ma trafić do firm polskiego przemysłu obronnego. Zmiany mają dotyczyć m.in. wymiany opancerzenia i kluczowych elementów elektronicznych i optoelektronicznych. Prototyp powinien zostać przekazany przez PGZ do badań jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że wbrew wcześniejszym informacjom, umowa dotyczy modernizacji 128 z 142 formalnie posiadanych czołgów Leopard 2A4. Pozostałe będą mogły zostać poddane modernizacji po 2021 roku. Ponadto, kontrakt wart 2,4 mld złotych nie obejmuje kosztów niezbędnych remontów.

Pierwsze 6 czołgów zostanie zmodernizowanych przez partnera zagranicznego: niemiecki Rheinmetall Defence. Prace przy czołgach od 7 do 17 odbędą się w polskich zakładach z dominującym udziałem strony niemieckiej. Później stopień polonizacji ma istotnie wzrastać.

Czytaj także: Niemcy reanimują Leopardy

2A4 od Hiszpanii?

Teraz, MON chce wzmocnić polskie wojsko poprzez zakup kolejnych czołgów Leopard2A4. Kilka tygodni temu minister Antoni Macierewicz ujawnił, że Polska jest zainteresowana zakupem takich maszyn od Hiszpanów. Posiadają oni bowiem 219 nowoczesnych modeli 2A6 i nie chcą inwestować w modernizację ponad pięćdziesięciu pojazdów modelu 2A4.

Przeczytaj: Hiszpańskie Leopardy przybyły na Łotwę

Zainteresowanie zakupem czołgów Leopard 2A4 od Hiszpanii wyrażały również Czechy, a także Bahrajn oraz Peru. Do zawarcia kontraktu jednak nie doszło. Na razie, według MON, nie zapadły żadne wiążące decyzje ws. zakupu tych czołgów przez Polskę.

Poza Hiszpanią, również inne kraje (m.in. Szwajcaria, Szwecja, Grecja) mogą być zainteresowane sprzedaniem swoich czołgów Leopard 2A4.

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz