Polska kupi amerykańskie bezzałogowce klasy MALE MQ-9 Reaper – podał portal Defence 24 w poniedziałek. Mają zostać zakupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Ma to związek z wojną na Ukrainie.

Zakup Reaperów nie ma związku z programem Zefir (pozyskania BSP klasy MALE). „Informuję, że pozyskanie bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE jest realizowane zarówno w ramach programu ZEFIR, co pozwoli zaspokoić perspektywiczne potrzeby rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP, jak i w ramach pilnego pozyskania BSP MQ-9 REAPER, co jest związane z sytuacją na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej” – portal Defence 24 cytuje rzecznika Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztofa Płatka.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Decyzję podjęto w związku z sytuacją na wschodniej granicy Polski, lecz jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Już wcześniej z MON płynęły sygnały ws. BSP klasy MALE.

Nie wiadomo ile bezzałogowców zostanie pozyskanych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. W ramach programu Zefir planowano pierwotnie zakup czterech zestawów bezzałogowców po trzy płatowce.

Rzecznik Agencji Uzbrojenia deklarował pod koniec stycznia br., że planowane jest zakończenie negocjacji w trybie FMS dotyczących czołgów M1A2 Abrams SEPv3 oraz „pierwszych BSP szczebla operacyjnego klasy MALE”. „Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, wskazały na konieczność wzmocnienia Sił Zbrojnych zarówno w obszarze sprzętu lądowego jak i systemów powietrznych, które mogą zostać pozyskane, w najkrótszym możliwym terminie, wyłącznie od Stanów Zjednoczonych” – mówił.

Ppłk Płatek podkreślił, że z punktu widzenia MON obok samego wzmocnienia zdolności obronnych ważne jest kierowanie zamówień do krajowego przemysłu,„zawsze wtedy gdy wykonawcy krajowi posiadają odpowiednie zdolności i kompetencje, niezbędne do skutecznego i terminowego dostarczenia sprzętu wojskowego, spełniającego wymagania wojska. Ma to na celu nie tylko utrzymywanie, ale i konsekwentną budowę polskiego potencjału przemysłowego”.

MQ-9 Reaper to drony bojowe klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance). Przeznaczone są do wykonywania rozpoznania powietrznego i misji bojowych. Posiadają turbośmigłowy silnik Honeywell TPE331-10, który umożliwia lot nawet 27 godzin (ulega dwukrotnemu skróceniu, gdy bezzałogowiec jest w pełni uzbrojony). Zasięg bezzałogowca wynosi ponad 1800 km.

Do MQ-9 można podwiesić do 1361 kg bomb kierowanych i pocisków rakietowych. Bezzałogowce są używane przez Francję, Hiszpanię, Holandię, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Włochy.

Zobacz także: Amerykańskie drony MQ-9 zaczęły przeprowadzać misje z bazy w Rumunii

defence24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz