Polska kapsuła HyperLoop trafiła do USA Dreamlinerem LOT

Do Sacramento, stolicy stanu Kalifornia wysłano skonstruowaną przez Polaków kapsułę HyperLoop. Dostarczył ją Dreamliner LOT-u. Kapsuła weźmie tam udział w specjalnych testach.

Kapsułę HyperLoop zaprojektowali i zbudowali studenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej z Hyper Poland University Team. To jedyny naukowy zespół z Polski biorący udział w międzynarodowej rywalizacji w obszarze transportu przyszłości. Testy międzynarodowe odbędą się za niespełna dwa tygodnie.

Koordynator projektu Hyper Poland University Team, Paweł Radziszewski powiedział, że łącznie do finału awansowały 24 zespoły badawcze. Większość z nich (18) pochodzi z USA. Cztery zespoły pochodzą z Europy, a dwa z Azji.

W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły HyperLoop uczestniczyły dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów.

– To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Radziszewski. Zespół Hyper Poland University Team uzyskał wsparcie dla rozwoju technologii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. LOT jest z kolei strategicznym partnerem projektu.

Przeczytaj: Instytut Kolejnictwa włączył się w rozwój Hyperloop w Polsce

Testy

Już niebawem polska kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach. Organizuje je SpaceX, czyli firma miliardera Elona Muska. Celem jest osiągnięcie jak największej prędkości na torze testowym – tj. w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. Kapsuła będzie poruszać się w rurze o obniżonym ciśnieniu z wykorzystaniem lewitacji magnetycznej. Pozwoli to na znaczące obniżenie zużycia energii. Uczestnicy będą musieli osiągnąć w testach jak największą prędkość. Wyniki zostaną wykorzystane do rozwoju technologii HyperLoop.

Jak pisaliśmy wcześniej, HyperLoop Poland to zespół młodych polskich inżynierów, twórców prototypu kapsuły Hyperloop.W jego skład wchodzą m.in. studenci z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. Obecnie w projekt zaangażowanych jest ponad 40 osób. Opiekę merytoryczną nad zespołem prowadzi prof. Janusz Piechna. Zdaniem uczestników projektu, dzięki tej technologii podróż z Gdańska do Zakopanego trwałaby 43 minuty, a z Wrocławia do Warszawy nieco ponad pół godziny (wcześniej zakładano nawet 23 minuty).

CZYM JEST HYPERLOOP?

Projekt  powstaje na podstawie pomysłu milionera Elona Muska. Pociąg tej technologii w teorii ma podróżować szybciej od samolotu. Firma HTT podpisała w 2015 roku umowę o rozpoczęciu budowy próbnej linii od długości 8 km w Kalifornii. Docelowo projektowany pociąg ma rozwijać prędkość ok. 1200 km/godz.

Wszystko generalnie opiera się na transporcie pasażerów zamkniętych w małych kapsułach poruszających się w niskociśnieniowych rurach, co nieco przypomina tzw. pocztę pneumatyczną. Z wykorzystanie tunelu próżniowego. W teorii system ten ma być bardzo tani i energooszczędny (oparty o panele słoneczne). W założeniu ma uzyskać możliwość przewiezienia ludzi z Los Angeles do San Francisco w trzydzieści minut. Z kolei zdaniem inżynierów możliwe na dłuższych trasach jest możliwe zwiększenie prędkości do ponad 6 tys. km/godz.

Przeczytaj: Hyperloop – pociąg przyszłości według pomysłu znanego miliardera [+VIDEO]

Firma chcąca wprowadzić w życie koncepcję superszybkiego transportu Hyperloop zamierza włączyć się w realizację chińskiego projektu Jedwabnego Szlaku 2.0. W teorii umożliwiałoby to transport towarów na trasie Chiny-Europa w ciągu jednego dnia.

PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply