Firma, dla której pracowali w Berlinie m.in. polscy kurierzy, zamknęła się z dnia na dzień. Pracownicy wciąż czekają na zaległe wypłaty.

Sprawę opisał we wtorek portal Deutsche Welle. Na zaległe wypłaty czeka ponad dwudziestu kurierów, w tym pięciu Polaków. “Pracowaliśmy dla firmy prawie rok, początkowo wszystko było w porządku” – mówi jeden z pięciu Polaków zatrudnionych do niedawna w berlińskiej firmie MZS Logistics – podwykonawcy koncernu Amazon.

Kurierzy rozwozili paczki od Amazona po centralnych dzielnicach Berlina. Pracowali pod dużą presją czasu. Dostarczali codziennie około 200 przesyłek.

“W marcu tego roku w MZS Logistics zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Najpierw urwał się kontakt z szefową, parę tygodni później – z szefem. Firma działała już właściwie tylko dzięki dyspozytorom, którzy organizowali pracę kierowców i działanie magazynów. Do samego końca zapewniali kurierów, że mają pracować jak zawsze i nie muszą martwić się o wynagrodzenie, które miało pojawić się jak zwykle” – opisuje Deutsche Welle.

W kwietniu pieniądze przestały wpływać na konta pracowników. “Pieniądze miały być lada dzień, dyspozytorzy jednocześnie nalegali, aby pracować jak najwięcej” – opisuje polski kurier.

Jednak 3 maja kurierzy zostali poinformowani, że firma zostanie zamknięta. “Z dnia na dzień zostaliśmy bez pracy i bez pieniędzy. Firma jest mi winna około czterech tysięcy euro z tytułu wynagrodzenia i niewykorzystanego urlopu” – podkreśla inny polski kurier.

Zobacz także: Media: jeden z najbogatszych Ukraińców oszukał polskich sadowników na miliony złotych

W berlińskiej dzielnicy Mariendorf nadal znajduje się biuro MZS Logistics, lecz jest zamknięte na cztery spusty. Stronę internetową firmy zamknięto, a z jej szefostwem nie ma żadnego kontaktu.

Oszukani kurierzy zgłosili sprawę do Amazona. Koncern przekazał w oświadczeniu dla Deutsche Welle, że zaoferował kierowcom wsparcie i spodziewa się, że problem uda się wkrótce rozwiązać.

DW podkreśla, że kierowcy mają nikłą szansę na odzyskanie pieniędzy.

Portal przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy polscy kurierzy w Niemczech zostali oszukani.

Zobacz także: Niemieccy rolnicy w strachu – Polacy nie przyjadą w celu zbierania szparagów

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply