Polscy kibice z pomocą dla polskich dzieci ze Lwowa [+VIDEO / + FOTO]

Przedstawiciele kibiców licznych klubów piłkarskich z całej Polski dostarczyli polskim dzieciom z Lwowa i Mościsk przybory szkolne, zbierane w ramach ogólnopolskiej akcji. Organizatorzy ze Stowarzyszenia „Polscy Kibice dla Kresowiaków” już zapowiadają kolejne akcje.

Z inicjatywy polskich kibiców pragnących czynnie wspierać Rodaków na Kresach Wschodnich w sierpniu br. rozpoczęła się wielka akcja: „Zbiórka Przyborów Szkolnych dla Polskich Dzieci we Lwowie”.W krótkim czasie osiągnęła ona wymiar ogólnopolskiej akcji rzecz Kresów. Do akcji dołączały kolejne grupy kibicowskie z całej Polski – niezależnie od barw klubowych oraz kibicowskich animozji.

PRZECZYTAJ: Polscy kibice z pomocą dla Kresowiaków

– Cel był jeden – pomoc najmłodszym Rodakom, poprzez edukację w najnowszym roku szkolnym– relacjonują inicjatorzy akcji. Trwająca miesiąc zbiórka przyniosła wspaniały efekt. Zebrane paczki z przyborami szkolnymi i materiałami dla dzieci najpierw trafiły do Przeworska, w którym znajdował się główny magazyn. Do akcji włączyła się m.in. firma wlepki.com, która dostarczyła tysiące planów lekcji dla polskich dzieci, a także MARGO PACK z Przeworska, która przekazała tekturowe pudełka.

Po sortowaniu przyborów szkolnych delegacja kibiców Polonii Przemyśl, Orła Przeworsk, Korony KIelce oraz Wisły Płock wyruszyła na dwudniową wizytę do Lwowa (17-18 września), by przekazać paczki polskim dzieciom. Pierwszym przystankiem była Parafia Św. Antoniego we Lwowie. „Mogliśmy poznać naszych najmłodszych Rodaków i porozmawiać z Nimi o ich zainteresowaniach i pasji”– relacjonują kibice.

Z powodu zamknięcia polskich szkół nr 24 oraz 10, wielkie paczki z darami zostały dostarczone do redakcji Polskiego Radia Lwów, dzięki uprzejmości redaktorki naczelnej – Marii Pyż-Pakosz. Ostatnia partia paczek rozwożonych pierwszego dnia trafiła do polskich grup przedszkolnych.

– Wspólne rozmowy dotyczące kolejnych miejsc spotkań, wyjazdów oraz planów na naszą organizację przyświecały nam sobotni wieczór oraz niedzielę, którą spędziliśmy w centrum Lwowa, a także na mszy w kościele Św. Antoniego– czytamy w relacji.

Drugiego dnia ostatnie paczki dostarczono do polskiej szkoły w Mościskach. Wizyta była również okazją do rozmów z miejscowymi Polakami o ich codziennych problemach.

Organizatorzy akcji zapowiadają, że na tym ich inicjatywa się nie kończy. Zamierzą w najbliższym czasie zorganizować kolejne, przekazując dary do polskich wsi, „aby uradować naszych najmłodszych przyjaciół”.

– W imieniu całego stowarzyszenia pragniemy podziękować całej kibicowskiej Polsce za ogromne poświęcenie, za każdą pomoc włożoną w naszą inicjatywę i jednocześnie zachęcić Was do aktywnej pracy na rzecz naszych Rodaków. Nasze plany są rozbudowane o wyjazdy na Litwę oraz Białoruś, przede wszystkim tam, gdzie istnieje polskość, o którą My, właśnie My musimy walczyć. TO MY KIBOLE !!!!

Stowarzyszenie „Polscy Kibice dla Kresowiaków” to inicjatywa kibiców z całej Polski, chcących czynnie pomagać Polakom na Kresach. – Naszym zadaniem jest czynna pomoc Rodakom, tym starszym oraz najmłodszym poprzez edukację historyczną, aktywność sportową oraz kulturowąmówił Kresom.pl inicjator Stowarzyszenia, Michał Horbaczek.

Obecnie w projekcie „Polscy Kibice dla Kresowiaków” aktywnie działają grupy kibicowskie z całego kraju. Łącznie dotyczy to już kilkunastu drużyn, głównie z południowo-wschodniej Polski, m.in. Polonii Przemyśl, Stali Stalowa Wola czy Resovii Rzeszów. W akcji uczestniczą też kibice zespołów z Ekstraklasy: Arki Gdynia, Jagiellonii Białystok, Korony Kielce i Wisły Płock.

Facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    mordechaj_po_prostu :

    Polecam przeczytać artykuł ze strony, który zamieszczam w poniższym linku związany z dyskryminacją Polaków i polskości we Lwowie:
    http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/09/bozena-ratter-refleksje-z-wycieczki-do-lwowa/
    Przypadki tam przedstawione są przykładem niesymetryczności w stosunkach polsko-ukraińskich i stanowią kolejny argument do zrewidowania poglądów elit politycznych i mas na te relacje oraz impuls dla wcześniej wspomnianych do uświadomienia sobie odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe i rodaków na Kresach z wszelkimi tego konsekwencjami.