W najnowszym sondażu KO tuż za PiS

W najnowszym sondażu Kantar Koalicja Obywatelska zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości na dystans trzech punktów procentowych.

Wyniki sondażu przytoczył w środę między innymi portal Onet. Podkreślić należy, że został on przeprowadzony na zamówienie samej KO. Uzyskała w nim ona poparcie 26 proc. respondentów gotowych do oddania głosu na konkretną partię. Tym samym niewiele ustąpiła ona PiS i koalicjantom, którzy uzyskali poparcie 29 proc.

Trzecie miejsce w sondażu zajęła partia Polska 2050 Szymona Hołowni, która uzyskała 15 proc. wskazań. Konfederację wybrało natomiast 9 proc. respondentów. Do Sejmu weszliby jeszcze kandydaci Lewicy, która otrzymała wsparcie 5 proc. pytanych.

Do Sejmu nie weszłoby ani Polskie Stronnictwo Narodowe, z sondażowymi 4 proc. poparcia, ani ruch Kukiz ’15 czy partia Porozumienie, które uzyskały po 1 proc. wskazań.

KO zamówiła jednak badanie opinii publicznej w warunkach przedstawienia jej możliwości oddania głosu na blok liberalnej opozycji. Wspólny front KO-Polski 2050-PSL mógłby, według sondażu, liczyć na poparcia nawet 42 proc. głosujących. Wobec takiej koalicji PiS zwiększyłby swoje poparcie nieznacznie – do 30 proc. Podobnie Konfederacja – do 10 proc. W takim układzie do Sejmu także weszłaby Lewica, którą wybrało 6 proc.

W zamówionym przez KO sondażu wielu respondentów deklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach. 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na pewno wzięłoby udział w wyborach. 21 proc. “raczej” by to zrobiło. 12 proc. respondentów zdecydowanie nie chciało zagłosować, a 8 proc. “raczej” nie weźmie udziału w wyborach. 3 proc. nie miało zdania.

Czytaj także: Ukraińcy coraz mniej chętni do udziału w masowych protestach [SONDAŻ]

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply