Ukraińska ambasada rezygnuje z „polskiego obozu koncentracyjnego” po artykule Kresów.pl

Dzięki interwencji MSZ wywołanej doniesieniami Kresów.pl ambasada Ukrainy w Warszawie zmieniła opis użyty dla obozu w Jaworznie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowało w ambasadzie Ukrainy w Polsce w związku z użyciem przez nią w mediach społecznościowych sformułowania „polski obóz koncentracyjny” wobec obozu pracy w Jaworznie. Wynika to z informacji, którą Kresy.pl otrzymały z ministerstwa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Uprzejmie informujemy, że po interwencji MSZ wpis, o którym mowa w Państwa artykule uległ korekcie. – napisała służba prasowa MSZ.

Rzeczywiście, w obecnym brzmieniu wpis ambasady Ukrainy na Facebooku mówi o „centralnym obozie pracy” w Jaworznie.

Przypomnijmy, że 24. września ambasada zamieściła na swoim profilu link do ukraińskojęzycznej audycji informacyjnej „Na czasie UA” telewizji Superstacja, w której znalazła się m.in. relacja z obchodów 70-lecia Akcji Wisła w Jaworznie. „W mieście Jaworzno uczczono pamięć ofiar polskiego obozu koncentracyjnego.” – w taki sposób ambasada opisała uroczystości w Jaworznie. Ukraińska placówka w swoim wpisie użyła ukraińskiego słowa „konctabir”, które jest skrótem od „koncentracyjnyj tabir” czyli obóz koncentracyjny. Sprawę opisał nasz portal.

Uroczystości w Jaworznie, których dotyczył wpis ambasady, odbyły się 16. września br. Przy pomniku Więźniów Ofiar Obozu Pracy w Jaworznie zgromadziło się kilkadziesiąt osób, m.in. byli więźniowie obozu, ich rodziny, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, niemieckiej i żydowskiej, władze Jaworzna i województwa śląskiego. Obecny był również ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oraz duchowni grekokatoliccy. Modlono się za zmarłych w obozie, pod pomnikiem składano wieńce i wiązanki kwiatów. Podczas akcji Wisła do obozu w Jaworznie trafiło niespełna 4 tys. Ukraińców i Łemków podejrzewanych, często niesłusznie, o związki z OUN-UPA. Jak podaje historyk Grzegorz Motyka, w obozie zmarło co najmniej 160 osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz