Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji zareagowało na deklarację prezydenta USA, który nazwał historyczne działania Osmanów przeciw Ormianom ludobójstwem.

Informację o wezwaniu ambasadora USA w Ankarze do tureckiego MSZ podał w niedzielę portal Interia. Z ambasadorem Davidem Satterfieldem rozmawiał wiceminister spraw zagranicznych kraju przyjmującego Sedat Önal. Ten ostatni odrzucił wobec przedstawiciela USA deklarację ich prezydenta, stwierdził, że nie ma ona podstaw prawnych, uznając ją za niedopuszczalną. Turcja “potępiła w najostrzejszych słowach” stanowisko Waszyngtonu.

Jeszcze w sobotę do wypowiedzi Joe Bidena odniosło się nie tylko tureckie MSZ, ale też osobiście jego szef Mevlüt Çavuşoğlu, który napisał na Tweeterze – “Nikt nie może nas uczyć na temat naszej historii. Polityczny oportunizm jest największą zdradą pokoju i sprawiedliwości”. Çavuşoğlu uznał przy tym, że deklaracja amerykańskiego prezydenta jest “oparta jedynie na populizmie”, jak zacytowała Interia.

Joe Biden wydał w sobotę oświadczenie w którym określił rzezie Ormian zorganizowane przez struktury imperium osmańskiego na początku XX wieku mianem ludobójstwa. „Wspominamy życie tych wszystkich, którzy zginęli w ludobójstwie Ormian w czasach otomańskich i ponownie zobowiązujemy się do tego, by nie dopuścić, by tak okrutna zbrodnia jeszcze kiedyś się zdarzyła” – oświadczył Biden.

 

24 kwietnia 1915 roku w Imperium Osmańskim, z inicjatywy ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Talaata Paszy, zapadł rozkaz ws. masowych wysiedleń i mordów na Ormianach. Tego dnia w Stambule aresztowano ponad 2300 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji, z których większość zginęła. Talaat Pasza, który był inicjatorem masowych mordów i deportacji pisał, że każdy kto sprzeciwi się decyzji władz, nie może być urzędnikiem państwowym. Deportacje Ormian zamieszkujących Anatolię do Syrii i Mezopotamii zaczęły się 27 maja 1915 roku. Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

Dzień 24 kwietnia jest co roku obchodzony przez Ormian na całym świecie jako rocznica rozpoczęcia eksterminacji swojego narodu. W Armenii, a także w innych krajach, m.in. w Polsce, organizowane są marsze upamiętniające rzeź Ormian. W wielu ormiańskich rodzinach pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa. W Polsce dzień 24 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

To było ludobójstwo udane – w tym sensie, że z punktu widzenia sprawców, czyli Turków, doszło do eksterminacji Ormian i jednocześnie czystki etnicznej. Skuteczność i bezkarność tego ludobójstwa zachęcała kolejnych ludobójców – mówił rok temu w rozmowie z portalem Kresy.pl historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk.

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply