Dziennik „La Stampa” twierdzi, że administracja Facebooka zlikwidowała w ostatnim okresie aż 23 strony mające kilka milionów fanów. Wszystkie strony gromadziły zwolenników partii i organizacji, eurosceptycznych bądź antyimigracyjnyc, lub zamieszczały takie treści.

Zamknięte strony miały łącznie 2,5 mln fanów. Wśród zlikwidowanych profili są między innymi strony, które tropiły inne strony podszywające się pod reprezentację antyimigranckiej i obecnie najpopularniejszej we Włoszech partii Liga, bądź eurosceptycznego Ruchu 5 Gwiazd. Zlikwidowano także strony wprost popierające te partie. Zniknęły jednak także profile o różnorodnych nazwach i tematyce, na których pojawiały się odnośniki do mateirałów wyrażających poglądy eurosceptycznei i antyimigracynje. Powodem było rzekome rozpowszechnianie fałszywych informacji oraz „mowy nienawiści” na tych stronach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Administracja Facebooka podjęła swoją decyzją na podstawie wniosków raportu przygotowanego przez organizację Avaaz. To liberalna, amerykańska organizacja pozarządowa mająca siedzibę w Nowym Jorku. Oficjalnymi celami działalności Avaaz jest walka o prawa człowieka  pokój, dążenie do „globalnej demokracji”, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a także… walka o wolność słowa. Na jej czele stoi Ricken Patel, będący też głównym oficjalnym fundatorem Avaaz obywatel Kanady i Wielkiej Brytanii, mający korzenie angielsko-kenijsko-żydowskie.

Administracji Facebooka nie spodobało sie to, że strony, które znalazły się na ich celowniku „w skoordynowany sposób” publikowały treści określone jako „skrajnie prawicowe”. „La Stampa” pisze jednak, że zarządzający największym portalem społecznościowym świata spełnili tylko część rekomendacji Avaaz. Jej działacze opisali jako szerzące fałszywe informacje i nienawiść aż 104 funkcjonujące na Faceooku strony, mające łącznie 18,26 mln fanów i 23,09 mln reakcji w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

W ramach walki z dezinformacją zarządzający z Facebookiem ogłosili, że będą korzystać z konsultacji z zewnętrznymi podmiotami. Sprawdzaniem materiałów publikowanych przez polskich użytkowników największego portalu społecznościowego zajmuje się francuska agencja informacyjna AFP.

lastampa.it/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz