Afganki nie wejdą do siłowni

Rządzący Afganistanem talibowie zabronili miejscowym kobietą pojawiania się w siłowniach i łaźniach publicznych.

France24 zrelacjonowała w niedzielę, że kobiety są coraz częściej usuwane z życia publicznego od czasu powrotu talibów do władzy w Afganistanie 2021 r., choć obiecywali łagodniejszą wersję rządów, w porównaniu do praktyk sprzed 2001 r.

Większość kobiet zatrudniona w administracji już straciła pracę. Zabroniono przedstawicielkom płci żeńskiej podróżowania bez męskiego krewnego i muszą zakrywać się burką lub hidżabem, gdy są poza domem. Szkoły dla nastoletnich dziewcząt również zostały zamknięte w większości kraju.

„Siłownie są zamknięte dla kobiet, ponieważ ich trenerami byli mężczyźni, a niektóre z nich były siłowniami połączonymi” – powiedział agencji AFP Mohammad Akif Sadyk Mohadżir, rzecznik Ministerstwa Prewencji przed Występkami i Promocji Cnoty.

Powiedział on, że także „łaźnie tureckie” – tradycyjne łaźnie publiczne, które zawsze były podzielone według płci będą niedostępne dla kobiet. „Obecnie każdy dom ma łazienkę, więc dla kobiet nie będzie to żaden problem” – stwierdził Mohadżir.

AFP twierdzi, że internecie pojawiły się już nagrania Afganek narzekających na nowe zakazy. „To siłownia tylko dla kobiet – wszystkie nauczycielki i trenerki to kobiety” – pada na nagraniu grupy kobiet obróconych do obiektywu plecami.

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply