Polacy na Zakarpaciu

Choć mniejszość polska na Zakarpaciu składa się zaledwie z kilkaset osób, to jest prężna i zaznacza w obwodzie zakarpackim swoją obecność.

W 1995 r. jej liderka – Halina Wakarowa założyła w Użogrodzie Towarzystwo Kultury Polskiej na Zakarpaciu im. Gniewy Wołosiewicz. Skupia ono 57 osób głównie lekarzy, nauczycieli, naukowców i urzędników. Jego głównym celem jest podtrzymywanie świadomości narodowej Polaków, mieszkających w Użogrodzie, Mukaczewie i Pereczynie. W 1999r. Towarzystwu udało się, w oparciu o Szkołę Średnią Nr 5, uruchomić Polską Szkołę Sobotnio-Niedzielną, która od 2003 r. nosi imię ks. Józefa Tischnera. W placówce tej dzieci członków towarzystwa uczą się języka polskiego i literatury, geografii oraz historii Polski. W szkole istnieje też grupa dla dorosłych. W sumie na jej zajęcia uczęszcza 115 osób. Zajęcia prowadzą nauczyciele z Sanoka.

Towarzystwo dysponuje tez w Użogrodzie własnym lokalem przy ul. Gajdy 3, w którym znajduje się biblioteka, otrzymana w darze z Jarosławia.

Przy Towarzystwie działa sekcja medyczna – koło lekarskie, która inicjuje wiele konferencji naukowych. Była ona też inicjatorem podpisania umowy o współpracy między Użogrodzkim Uniwersytetem Narodowym a Śląską Akademią Medyczną.

Towarzystwo jest członkiem Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Utrzymuje też szerokie kontakty z innymi organizacjami mniejszości narodowych w obwodzie zakarpackim.

Kresy.pl/(mak)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply